Jak przestać wracać do przeszłości i żyć tym co jest teraz?

Nie mogę poradzić sobie z myślami o swojej przeszłości! Nie mogę zaakceptować tego, ze w wieku 15 lat jeździłam na imprezy w skąpych ubraniach, nie zachowując się jak na ten wiek przystało. Potem w technikum zaczęło się nocne życie, co tydzień imprezy, chłopacy, alkohol. Teraz mam kochanego chłopaka i zmieniłam się lecz nie mogę o tym wszystkim zapomnieć. Mam z tego powodu wyrzuty sumienia z którymi już sobie nie radzę. Jak przestać wracać do przeszłości i żyć tym co jest teraz? Proszę o pomoc.

Szanowna Pani,

Proszę pamiętać o tym, że najważniejsze jest to co jest obecnie i co jest przed nami. To co było, minęło i nie ma większego znaczenia dzisiaj. Bardzo cenne jest to, że obecnie żyje Pani tak, jak według Pani jest najlepiej. Gratuluję zmiany i życzę spełnienia w nowym związku.

Jeśli jednak zechce Pani skorzystać z konsultacji, zapraszam.

Maria Czermińska
www.mozebyclepiej.pl

Często nasza przeszłość powraca do nas jak bumerang i nie daje o sobie zapomnieć. To jednak nie pomaga nam żyć "tu i teraz" a także przeszkadza w budowaniu przyszłości. Pomocne mogłyby być w tym wypadku wizyty u psychologa, by nauczyć się jak zamknąć drzwi do przeszłości i lepiej radzić sobie w życiu, bez poczucia winy.

Pozdrawiam!

Dzień dobry.

Przeszłość ma to do siebie, że niezależnie od tego, jaka była, nie mamy już na nią wpływu. Z Pani postu wynika, że obciąża Pani siebie za "grzechy młodości", a być może to one właśnie spowodowały, że jest Pani dzisiaj taka, jaka jest - czyli, jak rozumiem - "rozważna i romantyczna". Jak to mówią: "Nie masz wpływu na swoją przeszłość, ale możesz kształtować przyszłość".
Być może powyższe słowa nie będą wystarczającym balsamem kojącym Pani ból, dlatego proponowałbym konsultację psychologiczną, dzięki której uwolni się Pani od demonów przeszłości.

Pozdrawiam.