Jak przesypiać całą noc?

Moja córka ma 14 lat. Od kilku dni ma wieczorem problemy z zaśnięciem, a gdy zaśnie, budzi się po dwóch godzinach (ok. 24, 1 godziny w nocy) i nie może zasnąć przez kolejne dwie godziny. Później śpi do około 10, 11 godziny rano. Jak jej pomóć, aby wieczorem zasypiała spokojnie i przesypiała całą noc? Chodzi wieczorem na spacer po parku z psem, jest najedzona, dostaje napar z melisy... Nic nie pomaga, a niedługo zaczyna się rok szkolny. Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani

Należałoby się zastanowić, co jest przyczyną problemów ze spaniem. Czy Pani córka ma problem, z którym nie może sobie poradzić, czy coś się wydarzyło trudnego w ciągu ostatnich kilkunastu tygodni w jej życiu, czy wreszcie (jak sama Pani wspomina) obawia się rozpoczynającego się roku szkolnego?

Moim zdaniem powinna się Pani zdobyć na spokojną i szczerą rozmowę z córką i ewentualnie zaproponować jej spotkanie z psychologiem. Proszę również nie koncentrować uwagi córki na trudnościach ze spaniem. Może jej Pani kupić ziołowe tabletki uspokajająco-nasenne i przygotować jej taką tabletkę, w razie gdyby obudziła się w nocy. To powinno dać jej poczucie bezpieczeństwa, że w razie czego będzie mogła ją wziąć i zaśnie. Około 3 godzin przed snem proszę zachęcić córkę do aktywności fizycznej, ale takiej, aby poczuła zmęczenie (basen, rower), natomiast przed snem powinna odpocząć, wyciszyć się, spędzić czas na tym, co lubi. Do momentu, aż poczuje potrzebę pójścia spać.

Najlepiej z jej pokoju usunąć zegarek, aby nie kontrolowała tego, czy już śpi. Przed snem córka może skorzystać z relaksacji, np. wizualizacji (np. http://jejpsyche.pl/15-minut-w-raju), słuchania relaksującej muzyki itp. Ewentualnie może Pani zaproponować córce wzięcie melatoniny, która unormuje rytm spania (dostępna w aptece bez recepty). Jeżeli trudności ze snem będą utrzymywały się dłużej niż 2 tygodnie, proszę się skonsultować z lekarzem.

Pozdrawiam serdecznie!