Jak przybrać na wadze?

Witam, mam na imię Robert i ważę 45 kg. Zapewne wiecie już dlaczego tu piszę, widząc jaką mam masę ciała. Chciałbym przytyć, ponieważ zaczynam ćwiczyć na siłowni oraz chcę lepiej wyglądać, a nie chodzić jak śmierć.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam,

Nie napisałeś jakiego jesteś wzrostu, ani ile masz lat, dlatego nie mogę stwierdzić, czy Twoja masa ciała jest odpowiednia.

Piszesz, że chcesz przybrać na masie ciała. W związku z tym napisze Ci kilka wskazówek.
Odpowiednia dieta połączona z aktywnością fizyczną (ćwiczeniami siłowymi) może ułatwić przyrost masy mięśniowej. Jednak pokarm nie wpłynie na tworzenie masy w konkretnym obszarze ciała. Jest to możliwe jedynie poprzez odpowiednie ćwiczenia.

Jeśli chodzi o dietę na przyrost masy ciała, można spróbować zwiększyć spożycie produktów białkowych, takich jak: chude mięso (cielęcina, chude części wołowiny), drób (bez skóry), produkty mleczne i mleko (półtłuste), ryby (zwłaszcza tłuste ryby morskie) oraz nasiona warzyw strączkowych (bób, fasola, soja, cieciorka, soczewica, groch i inne) oraz produktów bogatych w węglowodany złożone (pieczywo pełnoziarniste, kasze, ryż, ziemniaki, makarony).

Postaraj się stosować do poniższych zaleceń:
- zwiększ częstość posiłków - przynajmniej 3 duże posiłki i 3 przekąski (tak, aby spożywać minimum 5 posiłków dziennie),
- odstęp między posiłkami nie powinien być dłuższy niż 3 godziny, staraj się jeść, co 2-3 godziny,
- jedz przekąski wysokokaloryczne, o małej objętości - zdrowe i pożywne np. orzechy, koktajle mleczne, mleczno-owocowe, jogurty, suszone owoce, batony musli
- nie przejadaj się, ale jedz większe posiłki niż do tej pory (musisz zwiększyć podaż kalorii o około 300-400 kcal),
- zwiększenie podaży energetycznej można osiągnąć poprzez dodatki takie jak - do płatków dodaj jogurt, suszone owoce, banany, miód czy orzechy i nasiona.
- unikaj jednak pustych kalorii - słodyczy, produktów typu fast-food - zwiększą masę tłuszczową a nie mięśniową,
- przed treningiem na około 2 godziny jedz posiłki zawierające węglowodany złożone - ryż, makaron, kasze, produkty pełnoziarniste (pieczywo, płatki, otręby),
- po wysiłku jedz produkty zawierające cukry proste - owoce świeże lub suszone (mogą być w połączeniu z białkiem np. koktajl owocowo-mleczny),
- jedz produkty bogato-białkowe, ale uważaj na zawartość tłuszczu (najlepiej wybieraj produkty chude i półtłuste - unikaj tłustych),
- jedz drób (bez skóry) i ryby (także tłuste), unikaj mięs tłustych i smażonych,
- nie zapominaj o warzywach.

Pozdrawiam.