Jak przygotować dziecko do stałych pokarmów?

Witam mój synek skończył 5 miesięcy, karmie go wyłącznie piersią, ale chciałabym pomału uczyć go nowych smaków i wprowadzając mu stały pokarm. Nie mówię tu oczywiście o pełnym obiedzie zastępującym porcje mleka lecz o codziennym proponowaniu nowego warzywa lub owoc w niewielkiej ilości tak by dziecko łatwiej przyswoiło obiadki które z tego co się orientuje będzie jadł za miesiąc. Nie wiem co jako pierwsze powinnam wprowadzać i w jakich ilościach. Jak przygotować dziecko do stałych pokarmów.

Joanna GaweĹ

Szanowna Pani,
Najlepiej posiłkować się schematem żywienia niemowląt i małych dzieci (Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci). Zgodnie z zaleceniami wprowadzanie produktów uzupełniających należy rozpocząć po ukończeniu przez dziecko 17 tygodnia życia i nie później niż w 26 tygodniu życia. Zaleca się, aby nie wprowadzać kilku nowych produktów jednocześnie, nowe produkty wprowadzać stopniowo, obserwując reakcję dziecka i zaczynać od małych ilości, np. 3-4 łyżeczki. Początkowe pokarmy uzupełniające to kaszki, warzywa np. przetarta marchew, owoce np. jabłka. Z uwagi na to, że większą trudność sprawia dziecku akceptacja smaku warzyw niż owoców, powinno się najpierw wprowadzić warzywa, a owoce po ok. 2 tygodniach (kontynuować podawanie warzyw).
Dziecku zdrowemu w 5-6 miesiącu życia można podawać gotowane miksowane warzywa np. marchew, lub owoce np. jabłko, banan, zmiksowane mięso, jajo, puree ziemniaczane, kaszki i kleiki bezglutenowe, a także produkty zbożowe w małych ilościach np. kaszki zbożowe, woda, soki przecierowe bez dodatku cukru. Podstawę diety dziecka w tym wieku dalej stanowią posiłki mleczne, najlepiej pokarm matki.

Wprowadzenie produktów do diety niemowlaka jest bardzo istotnym elementem w rozwoju pociechy.
Produkty powinny być wprowadzane stopniowo, w niewielkich ilościach - zawsze po zakończeniu karmienia piersią. Najlepszym rozwiązanie jest początkowe wprowadzanie warzyw (w różnej postaci), następnie powinny pojawiać się owoce, produkty bezglutenowe, a po ukończeniu 6 miesiąca stopniowo, również w niewielkiej ilości można wprowadzać zboża zawierające gluten.

Pozdrawiam
Dietetyk kliniczny, Marianna Hall
Centrum Dietetyki Nutrado (www.nutrado.pl)