Jak przyspieszyć proces gojenia stopy po operacji halluksa?

Operację na prawego halluksa miałem 13 lutego i ze szpitala wyszedłem na drugi dzień, bez gipsu, z opatrunkiem (bandaż elast.). W domu leżałem z nogą wyżej przez 5 dni, później zacząłem się poruszać o kulach. Zdjęcie szwów po 2 tyg. i od tego momentu było już coraz gorzej. W trzecim tyg. stopa tak spuchła, że udałem się do lekarza ,a ten przepisał silny antybiotyk i jakiś lek p. zapalny, zimne okłady i zalecił skontaktować się z lekarzem, który mnie operował. Mija szósty tydzień i nadal mam spuchniętą stopę. W tym czasie dwa razy konsultowałem się z lekarzem, który mnie operował - zwiększył mi dawkę przeciwzakrzepowego zastrzyku, kazał poleżeć dwie doby... nie pomogło.

Po drugiej wizycie dostałem skierowanie na 10 zabiegów (terapuls i krio). Kazał chodzić na basen (pływać delikatnie żabką). Jestem po 4 zabiegach i póki co nie ma zmian na lepsze tylko rano opuchlizna jest mniejsza, a 2-3 godzinach stopa słonia. Nie ma mowy o butach, chodzę w sandałach. Nie wróciłem do pracy i niestety rozwiązano ze mną umowę! Nie mogę pracować bez użycia butów ochronnych ze stalowymi noskami, a tych nie włożę. Ale to tylko objawy uboczne tej operacji. Biorę Cyclo3Fort - właśnie kończę drugie opakowanie.

Podsumowując, proszę o jakąś pomoc, radę, co zrobić żeby ta opuchlizna zeszła? Czuję czasami pobolewania w różnych częściach stopy. 30 marca jadę ponownie na wizytę do lekarza, który mnie operował, ale straciłem nadzieję, że coś się zmieni czy mi pomoże!

Proszę o poradę. Z góry dziękuję.

Witam!

Leczenie uzupełniające przyspieszające gojenie rany po usunięciu halluksów, zmniejszające obrzęk, a także usprawniające ruchomość powinny być włączone jak najszybciej po zabiegu. Można stosować zabiegi laserowe, krioterapię, pole magnetyczne czy inne ćwiczenia. Czasem jest tak, że po zabiegu korekcji halluksów obrzęk utrzymuje się przez wiele tygodni, towarzyszy mu dyskomfort oraz dolegliwości bólowe, jednak z czasem dolegliwości ustępują. Może tak być w przypadku upośledzonego ukrwienia tej okolicy, wynikającego w chorób przewlekłych, które upośledzają gojenie. W przypadku występowania obrzęków pomocne może być też wyższe ustawienie kończyny. Jeżeli dolegliwości będą się utrzymywać nadal - przy kontroli u lekarza prowadzącego należy uwzględnić możliwość reoperacji.

Pozdrawiam serdecznie!