Jak przytyć i popracować nad sylwetką?

Witam mam 19 lat, 176cm wzrostu i ważę 59 kg. Wcześniej ważyłem 62 kg lecz odkąd poszedłem do pracy moja waga spadła. Odkąd pamiętam byłem dość chudy. Czy powinienem popracować nad tym, żeby ważyć więcej i jak najlepiej tego dokonać ponieważ nigdy nie udawało mi się przytyć.

Mgr Olga Marzol Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,

Należna masa ciała w Pana przypadku to 69,5 kg, stąd zalecane byłoby zwiększyć obecną masę ciała o 7,5 kg.

Zacznijmy może od tego , że zwiększenie masy ciała nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Przy zmianie diety masa będzie się zwiększać 0,5 kg na tydzień.

Podstawą diety na zwiększenie masy ciała są produkty pełnowartościowe: produkty zbożowe pełnoziarniste, kasze, mleko pełnotłuste, kasza manna, tłuste twarogi, mięso białe i czerwone oraz warzywa i owoce (nawet 500 g na dobę). Błędem jest myślenie, iż słodycze oraz fast foody z racji wysokiej kaloryczności zwiększą masę ciała. Należy odpowiednio wybierać produkty, które są zdrowe i pełnowartościowe.
Powinien Pan spożywać około 3000 kcal/dobę. Gdyby był problem z przybraniem na wadze pomimo diety, warto byłoby wprowadzić odżywki białkowe (30 g/dobę).

Pozdrawiam,

Mgr Olga Marzol