Jak przytyć w krótkim czasie?

Mam 14 lat, 172 wzrostu i ważę 50 kg. Bardzo bym chciała przytyć. Zawsze dużo jem i do syta, a jednak nie tyję. Boję się, że to może mi sprawić w przyszłości problemy. Czy jest jakaś dieta, która pomoże mi przytyć w krótkim czasie?

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 16,9 i znajduje się na 10 percentylu. Oznacza to, że jesteś na granicy niedowagi i zakresu nazywanego "szczupłością". Powinnaś zmienić swój jadłospis aby trochę przytyć. Powinnaś stosować się produkty, które zwiększają gęstość odżywczą posiłków.

Nie zachęcam do spożywania dużej ilości słodyczy, produktów typu fast-food. Owszem są one kaloryczne, ale jednocześnie bardzo niezdrowe, a w Twoim wieku ważne jest kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych.

Do swojej diety włącz pełnotłusty nabiał, orzechy, suszone owoce, białe pieczywo, produkty mączne, chude mięso, tłuste morskie ryby, świeże warzywa i owoce, jaja. Posiłki spożywaj regularnie, najlepiej co 3-4 godziny, zaś między nimi dozwolone jest podjadanie ale tylko produktów wartościowych - desery mleczne, orzechy, nasiona, suszone owoce, kanapki.

Do codziennego planu dnia włącz aktywność fizyczną, która pomoże w budowaniu masy mięśniowej.

Pozdrawiam