Jak przytyć po zmaganiach z anoreksją?

Witam. Mam 16 lat, 173 cm wzrostu i ważę 49.5 kg. Przez 1.5 roku chorowałam na anoreksję. Teraz muszę przytyć. Mam kilka pytań dotyczących tego procesu. 1. Ile powinnam przytyć? 2. Jak powinnam odżywiać się, żeby nie przytyć za dużo i za szybko? 3. Czy mój metabolizm jest na tyle spowolniony, że będę tyła nawet jeśli będę jeść mało? Mam ogromne obawy dotyczące tego, że przytyję np. 5kg w ciągu dwóch dni, a nie jestem chyba aż tak wychudzona żeby przytyć od razu nie wiadomo ile. Proszę o pomoc.

Witaj,
Prawidłowy proces tycia jest tak samo ważny jak zdrowe odchudzanie. Szkoda że nie podałaś informacji ile kalorii dotychczas spożywałaś. W procesie tycia kaloryczność posiłków zwieksza się stopniowo początkowo o 500 kcal ,a następnie o 250 -300 kcal na tydzień. Przede wszystkim powinnaś jeść regularnie posiłki o małej objętości - nawet 5-6 w ciągu dnia, a byś nie czuła nudności i nie bolał Cię brzuch.
Wprowadź do diety węglowodany - kasza jaglana, kuskus, manna, które zastąpią ziemniaki, a mają wyższą wartość odżywczą.
Do nabiału (sery białe,jogurty) dodwaj oliwę z oliwek lub olej lniany, bowiem tłuszcze w nich zawarte budują komórki całego organizmu.
Co najmniej raz dziennie powinnaś zjeść mięso - indyk, wołowina, cielęcina - gotowane, duszone lub pieczone, oraz ryby np. dorsz, łosoś.
Bardzo odżywcze są także jajka, które możesz zjeść zarówno gotowane - na miękko, lub smażone jajecznica (np. z pomidorami, na maśle) lub jako omlet.
Oczywiście w diecie nie może zabraknąć warzyw - brokuły, pomidory, marchewka, dynia, fasola szparagowa, a także owoce - banany, maliny, czerwone winogrona, jabłka.
Proces tycia jest dość długi. Przyjmuje się że masa ciała powinna wzrastać około 2kg/ tydzień.
Pozdrawiam,
Aneta Kościołek