Jak przytyć - porada dla nastolatka

Witam, mam 19 lat i sporą niedowagę. Przy wzroście 187 cm ważę 64 kg i chciałbym jak najszybciej przytyć, najlepiej tak, aby w 1 miesiąc przytyć 10 kg. Jem regularnie śniadania, ale obiady jem dopiero o 16. Ogólnie to ja jem tyle samo co mój tata, który ma sporą nadwagę, ale ja nie mogę przytyć i nie wiem dlaczego tak się dzieje. Proszę o pomoc, ponieważ chce pójść do BRWP, ale tam wymagają wagi w przedziale od 75 kg do 90 kg i dlatego muszę jak najszybciej przytyć. Jeszcze raz proszę o pomoc.

19 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Wskaźnik BMI obliczony dla podanych przez Ciebie wartości masy ciała i wzrostu wynosi 18,3. Ponieważ zakres normy mieści się w granicach 19-24,5 oznacza to, że rzeczywiście masz niedowagę. Ponieważ jednak opisujesz, że regularnie spożywasz takie same posiłki jak Twoje otoczenie, a nie możesz przytyć, po pierwsze powinieneś skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu/internistą. Pamiętaj bowiem, że istnieją takie schorzenia jak na przykład nadczynność tarczycy, które powodują spadek masy ciała i uniemożliwiają przytycie. W takich przypadkach leczenie przyczynowe umożliwia powrót do prawidłowej masy ciała.

Po drugie pamiętaj, że przytycie 10 kg w 1 miesiąc nie jest ani możliwe ani racjonalne. W zaleceniach dietetycznych wskazuje się na to, by przyrost masy ciała był stopniowy, tzn. nie większy niż 0,5-1 kg na tydzień. Zbyt szybkie wyrównywanie masy ciała grozi bowiem powikłaniami ze strony przewodu pokarmowego. Ponadto zaleca się również spożywanie posiłków w regularnych odstępach czasu, w formie 5-6 posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja). Posiłki powinny być zróżnicowane i lekkostrawne.