Jak przywrócić normalny cykl dobowy przy depresji?

Mój 17-nastoletni syn cierpi na depresje. Przepisano mu lek Seronil, który bierze od kilku dni. Oprócz typowych objawów depresji cierpi na dobowe zaburzenia cyklu snu. Śpi w dzień a w nocy jest aktywny. To bardzo utrudnia mu normalne życie bo nie wstaje często do szkoły. Przepisano mu lek chloroprothixen ale nie pomaga mu zasnąć w nocy. Podaje go 2 h przed snem ale nie śpi do rana. Co to oznacza? Jak mu pomoc by przywrócić normalny cykl dobowy.

Zaburzenia snu stanowią często jeden z objawów choroby. Szczególnie wczesne wybudzanie się. Dodatkowo nieprzespane noce owocują dosypianiem w dzień, a to z kolei utrudnia zaśnięcie wieczorem i błędne koło się zamyka. Zmiana jest możliwa. Wpływa na to farmakologia, ale warto także spróbować stopniowo przestawić pory spania (w miarę możliwości unikać drzemek w ciągu dnia, kłaść się o regularnej porze itp), wprowadzić wspomagające zdrowy sen nawyki (żeby łózko kojarzyło się ze spaniem warto nie robić w nim innych czynności jak jedzenie czy oglądanie tv), wprowadzać wyciszające praktyki przed snem (nie objadać się, wyciszać muzykę, nie oglądać w tv pobudzających programów itp). Jeśli zaburzenia snu będą się utrzymywać ponad dwa tygodnie od momentu rozpoczęcia przyjmowania leku (tyle trwa okres nim leki przeciwdepresyjne zaczną działać w sposób widoczny), warto zwrócić się do psychiatry prowadzącego.