Jak radzć sobie z fobią społeczną?

Witam od dwoch lat choruje na fobie spoleczna mam chlopaka czuje sie przy nim fajnie lecz problem tkwi w tym ze ja nie czuje sie dobrze wsrod jego znajomych odczuwam silny stres mam wrazenie ze oni to widza jak widzimy sie tylko z jednym z jego znajomym to nie jest ze mna tak zle.Dlatego przez strach nie chce sie z nimi spotykac.Spodziewam sie tez dziecka I wiem ze jak nie bedziemy sie z nimi spottkac to bedzie nuda w zwiazku I on zemna zerwie w koncu.Nie chce mowic mu o chorobie

Witam Panią
W sytuacjach szczególnie obciążających, na pierwszy
plan wysuwa się lęk, napięcie oraz poczucie
niepewności i zagubienia.
Lęk, którego przyczyna często jest nieuświadomiona,
staje się wszechobecny i przyjmuje postać
różnych fobii - stąd u Pani lęk przed kontaktami z ludźmi,
nazywany fobią społeczną lub antropofobią.
Fobia społeczna całkowicie dezorganizuje życie,
utrudnia normalne funkcjonowanie,
nie pozwala skupić się nad tym co ważne
i wywołuje niemiłe emocje, zabierając
tym samym całą radość życia.
Człowiek, dotknięty fobią społeczną w relacjach z innymi
ludźmi stale doświadcza obezwładniającego lęku
i nieustannie przeżywa katusze.
Zdarza się, że nawet wyobrażenie sobie jakiejś sytuacji
towarzyskiej czy nawet zwykłej rozmowy napełnia
ogromnym lękiem.
Antropofobii często towarzyszy rozdrażnienie,
napięcie psychiczne oraz nieumiejętność odpoczywania.
Fobia ta może doprowadzić do izolacji społecznej.
Mogą też pojawić się problemy zdrowotne.
Fobia może stanowić duże utrudnienie przy porodzie
i podczas wychowywania dziecka.
Dlatego zachęcam Panią do skorzystania z psychoterapii,
zanim fobia całkowicie zrujnuje Pani życie.
Jeżeli chce Pani skutecznie pozbyć się
problemu i wyleczyć z panicznego lęku,
to zachęcam do odpowiednio dobranej psychoterapii.
Psychoterapia pozwoli Pani spojrzeć na siebie
i innych ludzi z odpowiedniej perspektywy,
a także wzmocnić poczucie własnej wartości
i nawiązać właściwe relacje z ludźmi.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy
lęku, ale również dociera się do przyczyny
problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną
o problemie, to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam, napisała Pani że choruje na fobię społeczną, czy korzysta Pani pomocy psychologa? Jeżeli nie, warto aby skorzystała Pani z psychoterapii. Obawia się Pani powiedzieć partnerowi o chorobie, że Panią zostawi. Przesyłam link gdzie znajdzie Pani placówki NFZ: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/ Dobre efekty przynosi terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Może Pani również zapoznać się z książką: Terapia lęku spo­łecz­nego. Podejście poznaw­czo — beha­wio­ralne. Podręcznik ćwi­czeń klienta — Debra A. Hope, Richard G. Heimberg, Harlan R. Spodziewa się Pani dziecka, gratuluję, w tym szczególnym czasie proszę zadbać o siebie, aby mogła cieszyć się Pani w pełni z ciąży.
Pozdrawiam serdecznie

Szanowna Pani,

warto zadbać o swoją wewnętrzną równowagę i swoje zdrowie, bo to da Pani źródło poczucia bezpieczeństwa. Proszę teraz zadbać o siebie w sposób szczególny i nie zastanawiać się nad tym co znajomi Pani partnera myślą na Pani temat, bo to nie istotne! Jeśli naprawdę bardzo źle się Pani czuje w ich towarzystwie, sugeruję porozmawiać o tym z partnerem i zająć się swoim życiem. Proszę pamiętać, że ma Pani prawo do własnego zdania, do podejmowania samodzielnych decyzji i to czego Pani potrzebuje, chce, pragnie jest dla Pani bardzo ważne. Proszę zaspakajać swoje potrzeby i pamiętać, że to Twój obowiązek - bo kto inny tak dobrze zadba o Panią jak nie Pani sama? W końcu sami dla siebie powinniśmy być najlepszymi przyjaciółmi :)

W przypadku pytań zachęcam do bezpośredniego kontaktu.

Życzę wszystkiego co dobre!
mgr Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl

Witam Panią. To bardzo trudna sytuacja. Z jednej strony zdecydowała się Pani nie mówić o swojej fobii najbliższej osobie z drugiej strony w tajemnicy próbuje Pani poradzić sobie ze swoimi objawami. Napisała też Pani, że spodziewa się Pani dziecka a w takiej sytuacji jest bardzo ważne poczucie bezpieczeństwa. Trudno o takie poczucie przy zagrożeniu, że Pani związek może się rozpaść. Myślę, że bardzo ważne jest teraz by mogła Pani korzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej. Przy Pani diagnozie najskuteczniejsze mogą być oddziaływania oferowane przez terapeutę poznawczo-behawioralnego. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Witam serdecznie,

Sytuacja, którą Pani opisała musi być niezwykle obciążająca. Stres w towarzystwie znajomych chłopaka, niechęć przed wyjawieniem mu prawdy o chorobie oraz ciąża, która przysparza nowych zmartwień, w związku z fobią.
W przypadku zaburzeń lękowych, które swoje podłoże mają w sferze psychicznej człowieka, zalecana jest psychoterapia - regularne wizyty u psychoterapeuty, podczas których pracuje się nad poprawą funkcjonowania i wyeliminowaniem uciążliwych objawów.
Zachęcam do skorzystania z pomocy specjalisty by lepiej sobie radzić i zmniejszyć obawy, pojawiające się w związku z wymienionymi sytuacjami. Proszę też raz jeszcze zastanowić się nad rozmową z partnerem na temat swoich trudności, ponieważ przy nim czuje się Pani dobrze, on pewnie też nie do końca rozumie Pani obawy odnośnie jego znajomych oraz spodziewacie się dziecka. Na pewno byłby dla Pani niezbędnym wsparciem podczas terapii.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA