Jak radzić sobie w życiu z niepełnosprawnością ?

Odechciewa mi się żyć, problemy przygniatają, a leki nie pomagają, jak poczuć się dobrze skoro inni ludzie życie utrudniają?W dodatku same zmartwienia i problemy, jestem niepełnosprawny i mam rentę i nie mogę znaleźć pracy, a mam wyższe ambicje niż ochrona czy sprzątanie albo call center, w dodatku od dziecka mam trudności w nauce, zniszczyli mi moje życie, straciłem pracę i nie tylko, a terapie łącznie z zamkniętą nic nie dały.

ZaluskiDobry wieczór Panu,

Zacznę od podziękowania Panu, ze zechciał Pan do Portalu napisać.

Przyznaję, że niepełnosprawność może pociągać za sobą poczucie wielu strat, co z kolei ma wpływ na obniżenie poczucia własnej wartości.

Samoocena, jako jeden z filarów poczucia własnej wartości odpowiada na pytanie, jak Człowiek postrzega siebie, jak siebie ocenia, jaką posiada wiedzę o sobie, czyli tzw.opinie i sądu na swój temat.
Odnoszą się one szczególnie do tych obszarów życia, którym Człowiek nadaje emocjonalne znaczenie.

Jeśli któryś z filarów poczucia własnej wartości zostanie nadszarpnięty, to pojawia się niska samoocena.
Ta niska samoocena jest przyczyną nadmiernego skupiania się na własnych ograniczeniach, słabościach i przez to wycofywanie się z aktywności, jak i uogólnianie niepowodzeń i przez to niedocenianie/nie zauważanie swoich zalet/umiejętności/mocnych stron/zasobów...

Jestem przekonana, że nie docenia Pan i pewnie nie zauważa, że ma wiele zalet, by móc nimi dzielić się z Innymi..
Być może nie zauważa Pan, że są wokół Pana życzliwi Ludzie i skupia się na minusach, nie dostrzegając plusów?

Podsumowując, zachęcam Pana do rozwoju, do zaprzyjaźnienia się z samym sobą, poprzez podjęcie wspierającej pracy terapeutycznej z psychologiem, w ramach NFZ-tu.

Życzę Panu tylko wartościowych i przyjaznych Ludzi wokół,
irena.mielnik.madej.gmail.com