Jak radzić sobie z agresją bliskiej osoby?

Witam. Mam 21 lat, partner 23. Jestesmy ze soba 1,5 roku. Jak w kazdym zwiazku bywaly miedzy nami klotnie, glownie przez to, ze partner urywal kontakt ze mna czasem na tydzien albo dwa. Teraz od ponad tygodnia jest tak samo, nie chce sie spotkac, nie odbiera telefonow. Stal sie agresywny, zwykle pytanie doprowadza go do zlosci. Uzywa przeklenstw. Widzi, ze mi przez to ciezko i czesto placze. Chce mu pomoc, ale nie chce odpowiedziec co sie dzieje. Mowi, ze nie chce mu sie zyc. Czy to depresja?

Witam,

diagnostyka w Poradni Zdrowia Psychicznego pozwoliłaby potwierdzić depresję, szczera rozmowa z partnerem o jego zachowaniu, o tym, co Pani czuje, jak bardzo jest dla Pani ten człowiek ważny. na tym etapie nie wiemy, co jest powodem agresywnych zachowań Pani partnera.

Pozdrawiam serdecznie

Szanowna Pani, sytuacja brzmi delikatnie. Złość jest zazwyczaj emocją, która pojawia się u ludzi, którzy nie mogą osiągnąć jakiegoś ważnego dla nich celu. Pisze Pani, że kłótnie miały miejsce, gdy partner urywał kontakt. Kto zatem je wszczynał skoro partner się izoluje? A jeśli partner tak bardzo potrzebuje samotności, to czy Pani jest w stanie to zaakceptować?
Chęć pomocy komuś, gdy ta osoba nie chce tej pomocy jest jednym z najtrudniejszych stanów dla bliskich osoby cierpiącej. Nie mniej jednak owo przyjęcie pomocy jest uzależnione wyłącznie od cierpiącego. Bliscy co najwyżej mogą trwać przy nim i zapewniać o chęci niesienia pomocy. Chyba, że bliscy uznają, iż swoim zachowaniem zagraża on/ona swojemu zdrowiu lub życiu.