Jak radzić sobie z autyzmem bliskiej osoby?

Dzien Dobry, mam brata z autyzmem, boje sie ze przez to wlasnie nie znajde sobie parterki na zycie, poniewaz kazdy w dzisiejszych czasach unika problemow. Wogole zauwazylem, że On wplywa negatywnie ma moje zycie, przez co go wogole nie akceptuje. Mam 23 lata. Pojsc do psychologa, ale co to zmieni? Moze delikatnie moje nastawienie, ale realia życiowe jakie sa i efekt bedzie taki zapewne o jakim mowie.. Proszę o mądrą porade, bo czuje sie z tym źle, pokusilbym sie stwierdzeniem ze jestem przez to naznaczony niepowodzeniem życiowym.

Witam
Proszę nie zrzucać odpowiedzialności na brata, za swoje ewentualne niepowodzenia...bo on nie ma z tym wiele wspólnego. Nasze niepowodzenia mają związek z nami, z naszym myśleniem, naszymi oczekiwaniami...a nie z naszym rodzeństwem, czy rzeczywistością w jakiej się znajdujemy.
Proponuję zgłosić się do doświadczonego terapeuty, aby przyjrzeć się swoim myślom, swoim emocjom i wziąć odpowiedzialność za swoje życie, znaleźć pozytywne aspekty i na nich bazować w realizacji swoich celów..
Pozdrawiam
Anna Szyda

Witam,
zalecane jest wsparcie psychoterapeutyczne, polecam paradygmat poznawczo - behawioralny, ze specjalistą łatwiej będzie poradzić sobie z problemem.
Pozdrawiam serdecznie

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
W żaden sposób zaburzenie występujące u brata nie jest powodem do myślenia, że życie to pasmo niepowodzeń. Raczej czas zaakceptować ten fakt bo sytuacja nie ulegnie zmianie. Jeśli Pan pogodzi się z tym i zaakceptuje brata takim jaki jest automatycznie przyniesie to swego rodzaju ulgę. By zmienić nastawienie warto poczytać o zaburzeniu, o tym jak żyje się samej osobie autystycznej. Zrozumienie tego da inne spojrzenie. Proszę pomyśleć jak sam brat się czuje, jak odbiera świat jak jemu jest ciężko i czy aby to on nie ma bardziej pod górę. Rozumiem, że sytuacja rodzeństwa kiedy jedno wymaga więcej uwagi nie jest łatwa i być może z tego względu potrzeba dla Pana wsparcia specjalisty. Zapraszam
Pozdrawiam
AM
www.pracowniaterapeutyczna.eu
Również ONLINE