Jak radzić sobie z awanturniczym chłopakiem?

Jestem w zwiazku od 2 lat. Przez ten okres moj partner kilkakrotnie sie wyprowadzal, byly awantury o to ze dzwonia do mnie znajomi, ze z nimi rozmawiam na fb, kontrolowal moje smsy i czytal wiadomosci na fb, jak dzowni to musze mu sie spowiadac z kim i o czym rozmawialam, kiedy mowie ze o wszystkich waznych sprawach mu mowie a ze mam firme to odbieram inne telefony wiec nie musze sie spowaidac, on stwierdza ze nie umiem zyc w zwiazku i mam swoj swiat do ktorego go nie dopuszczam.co robic?

Warto przemyśleć skorzystanie z psychoterapii par i małżeństw? Wspólne przyjrzenie się trudnościom w związku i możliwościom ich naprawy pozwoli na ich przepracowanie i odbudowanie więzi oraz bliskości partnerskiej.

Dzień dobry.

Z Pani opisu wynika, że Pani partner w poważnym stopniu narusza Pani osobiste granice. Ograniczanie prawa do kontaktu z przyjaciółmi czy kontrolowanie korespondencji są tego przykładem. Bycie w związku nie oznacza, że żaden z partnerów nie może utrzymywać relacji z innymi ludźmi, ani że się nie ma prawa do prywatności.

Wycofywanie się z kontaktów międzyludzkich, by partner nie doświadczał zazdrości, a z drugiej strony kłótnie na ten temat, sceny zazdrości i kontrolowanie na każdym kroku nie będą służyły ani Pani, ani związkowi. Mogą wręcz prowadzić do emocjonalnego odsunięcia się od siebie i braku bliskosci w związku.

Jeśli Pani partner nie radzi sobie z uczuciem zazdrości, a Pani wie, że nie ma to uzasadnienia w faktach, może warto mu o tym powiedzieć. Być może powinien zgłosić się po pomoc do psychologa. Jeśli czuje Pani, że sama potrzebuje wsparcia, zachęcam do zgłoszenia się na konsultację do psychologa lub psychoterapeuty.

Pozdrawiam,

Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
https://www.psychoterapiakompas.pl
https://www.psychoterapiakompas.pl/blog