Jak radzić sobie z bardzo niską samooceną u 28-latki?

Witam. Nigdy nie byłam osobą która wierzyła w sobie... Zawsze twierdziłam, że mogę coś zrobić lepiej itp.itd. Jednak im jestem starsza (powinnam być bardziej świadoma i pewna siebie) tym jest coraz gorzej. Gdy jestem w miejscu publicznym zaraz porównuję się do innych dziewczyn z czego wszystkie w koło są takie ładne, zgrabne i cudownie wymalowane a u siebie widzę milion wad, nic wg mnie mi się we mnie nie podoba i moja pewnosc osiąga minus 100. To samo jest na poziomie inteligencji oraz ze znajomością języków obcych. Nawet nie wierzę w komplementy mojego chłopaka.... Bo twierdzę że to tylko słowa, że może mówić co chce, zapewne jest tylko miły ...a i tak pewnie myśli swoje. Oczywiście porównuję się do jego ex które były takie mądre i piękne....i cały czas mam z tyłu głowy czemu on ze mną jest skoro ja jestem taka beznadziejna.... Chyba tylko z litości ☹️

Dzień Dobry Pani,

Dziękuję Pani za kontakt :)

Samoocena, jako jeden z filarów poczucia własnej wartości odpowiada na pytanie:
1. Jak Człowiek postrzega siebie?
2. Jak siebie ocenia?
3. Jaką posiada wiedzę o sobie ? (czyli tzw. opinie i sądy na swój temat).
Odnoszą się one szczególnie do tych obszarów życia, którym Człowiek nadaje emocjonalne znaczenie.
I tak będą Osoby, które budują swoją samoocenę, opierając się na kryterium tylko wyglądu zewnętrznego, czy sprawności fizycznej, Inni zwracają uwagę na wykształcenie, osiągnięcia naukowe/zawodowe, jakość relacji międzyludzkiej, jak i na skuteczność w działaniu.
Jeśli któryś z filarów poczucia własnej wartości zostanie nadszarpnięty, to pojawia się niska samoocena.

Niska samoocena jest przyczyną nadmiernego skupiania się na własnych ograniczeniach, słabościach - przez to wycofywanie się z aktywności, uogólnianie niepowodzeń, niedocenianie/nie zauważanie swoich mocnych stron/zasobów.

Jestem przekonana, że nie docenia Pani i pewnie nie zauważa, że ma wiele zalet, by móc nimi dzielić się z Innymi i ze Światem, bo Inni są ciekawi Pani.

Podsumowując, zachęcam Panią do rozważenia pracy terapeutycznej pod okiem Psychologa.
Zapraszam serdecznie do konsultacji diagnostyczno-rozwojowej via Skype.

Z życzeniami dla Pani pozytywnych doświadczeń,
irena.mielnik.madej.gmail.com