Jak radzić sobie z blokadą psychologiczną w młodym wieku?

Nie wiem co się dzieje, od kilku lat mam blokadę, wystarczy dosłownie minimalny lęk, stres i nie mogę słowa wydusić, lub zamieniam na inne .Wygląda to tak, że dzwonie do koleżanki chciałem się zapytać "siedzicie jeszcze " pojawia mi się taka blokada w głowie, zaraz przenosi się to na oddech, cały napięty i nie mogłem tego słowa powiedzieć, takich przypadków jest multum, dzisiaj w sklepie nie wziąłem siateczki, chciałem poprosić przy kasie "siateczkę poproszę " nie mogłem, znowu blokada w głowie i to samo co poprzednio, jeśli bym to powiedział wyglądało by to tak "siaaaaaaaateczkeeeee poproszę " lęk przed wypowiadaniem się jest ogromny, wszystko mówię na jednym, mam takie słowa przy których pojawia się blokada jak wyżej i koniec, dlatego staram się je zamieniać na innę np: zamiast powiedzieć 50, mówię pięć dyszek .Co jest do cholery nie tak ? Chodziłem do logopedy nic, czy sprawa leży po stronie psychicznej ? Dodam, że w samotności mi jest z tym łatwiej, chodź wystarczy dzwoniący telefon i lęk powoduje to samo co wyżej :(

Pomocna byłaby konsultacja z psychologiem, psychoterapeutą i przyjrzenie się głębszym (psychologicznym, emocjonalnym, osobowościowym) przyczynom trudności. Specjalista będzie mógł także zaproponować najlepsze form poradzenia sobie z nimi- najprawdopodobniej psychoterapię. Wspólna praca nad zmianą, budowaniem poczucia bezpieczeństwa w relacjach i pewności siebie, przyniesie oczekiwaną poprawę. Zachęcam do działania!