Jak radzić sobie z bulimią?

Jestem bulimiczką już od roku.. Czy jeśli porozmawiam o tym z nauczycielem on komuś powie? Nie stać mnie na prywatnego psychologa czy jakiegokolwiek prywatnego lekarza

Dzień dobry,

Jak najbardziej może Pani podjąć leczenie w ramach NFZ - zarówno leczenie u lekarza psychiatry oraz psychoterapeuty. Proszę udać się do okolicznej Poradni Zdrowia Psychicznego. A jak czytam, jest Pani osobą pełnoletnią więc nie potrzebuje Pani zgody rodziców/opiekunów prawnych na podjęcie leczenia.

Witam,
jeśli ma Pani w swoim otoczeniu zaufanego nauczyciela, który według Pani zachowa dyskrecję to zawsze można z nim porozmawiać. Natomiast nie jest to osoba, która pomoże Pani w problemie bulimii, gdyż nie ma do tego uprawnień.

Zachęcam do zgłoszenia się do Poradni Zdrowia Psychicznego (proszę poczytać np. tu http://posnaniapsyche.blogspot.com/p/blog-page.html), gdzie przyjmuja psychoterapeuci za darmo na NFZ. Warto szukać psychologa, który skończył bądź jest w trakcie szkolenia z psychoterapii (rekomendowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne). Taka osoba ma też obowiązek pracy pod superwizją. Potrzebne będzie Pani skierowanie od lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam i życze powodzenia

Dzień dobry!

Leczenie zaburzeń odżywiania jest możliwe także w formie refundowanej. Proszę zgłosić się np. do Poradni Zdrowia Psychicznego w swoim mieście.

Pozdrawiam!

Witam serdecznie,
Szukając psychoterapeuty, nawet w ramach NFZ, warto pytać, czy ma on doświadczenie w pracy z zaburzeniami odżywiania.
Podczas psychoterapii zaburzeń odżywiania, w tym bulimii, którą prowadzę z moimi pacjentkami wykorzystuję podręcznik "Jak pokonać objadanie" Ch. Fairburna. Warto tam zajrzeć.
Pierwszym krokiem w terapii bulimii jest wprowadzenie regularnego wzorca odżywiania: 3 posiłki i 2 przekąski (śniadanie, 2. śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja). Nie wolno przy tym podjadać pomiędzy posiłkami oraz wymiotować. W książce opisane są też metody, jak poradzić sobie z chęcią objadania, np. zajęcie się jakąś aktywnością i inne. Już po kilku tygodniach pracy z moimi pacjentkami w ten sposób problem bardzo się zmniejsza a napady objadania i wymioty zdarzają się tylko od czasu do czasu. Cały proces terapii trwa 20 tygodni. Skuteczność leczenia jest bardzo wysoka: 80-90%.

Zachęcam do podjęcia leczenia.

Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki,
Marta Dziekanowska