Jak radzić sobie z lękami przed chorobą?

Witam. Jestem 23 letnim mężczyzną z potworna kancerofobia. Od marca do czerwca walczyłem z "rakiem gardla", nieprzespane noce, płacze, depresja. Jakoś przeszło. W wtorek 21.08.2018 Poczułem dzien uczucie na prawej stronie glowy, Uczucie to utrzymuje się do teraz (juz 6 dni). Nie jest to ból, nie mam nudności czy wymiotow , jakby coś trzymało mnie z od tylu za głowę nachodząc prawy bok. Jestem przerażony że jest to guz mózgu. Uciski czasem cala głowę wokół jakby coś ciężkiego miał na głowie i wokół glowy,czasem punktowo od góry, czasem punktowo obok ucha, ale zawsze wraca do prawej strony. Zauważyłem że boli mnie prawa górna ósemka, póki się jej nie dotknie to tak lekko pobolewa podobnie jak głowa Ale jak sie dotknie to boli bardzo. Dziwne jest to że ja ucisne trochę kark przy łączeniu z głową po prawej to ta ciężkośc znika. Czy możliwe jest że jest to guz mózgu? Dziekuje serdecznie za odpowiedź .

Najlepszą metodą poradzenia sobie i zapobiegania pojawiania się lęku przed kolejnymi chorobami jest skorzystanie z pomocy psychologa i rozpoczęcie procesu psychoterapii. Pomoże Panu zrozumieć głębsze przyczyny lęku, radzić sobie z jego objawami, a także zatrzymać nakręcanie się spirali lęku przed chorobami. Samo uspokojenie się odnośnie jednej choroby- jak sam Pan zauważył- nie wystarczy, bo w jej miejsce często pojawia się obawa o inną chorobę. Warto zatem skupić się na poradzeniu sobie z rzeczywistymi przyczynami dyskomfortu czyli zaburzeniami lękowymi. Skorzystać z pomocy psychologa, psychoterapeuty można w Poradniach Zdrowia Psychicznego, NZOZach posiadających kontrakt z NFZ lub gabinetach prywatnych. Gdyby chciał Pan skorzystać z psychoterapii refundowanej konieczne będzie skierowanie wystawione przez lekarza psychiatrę lub lekarza rodzinnego. Konsultacja z lekarzem psychiatrą może także przynieść wsparcie farmakologiczne, które może ułatwić Panu radzenie sobie z objawami w początkowym etapie leczenia.

Dzień Dobry Panu,

Dziękuję Panu za kontakt :)

Zaprezentowane przez Pana symptomy, są wskazaniem do diagnostycznej konsultacji, w Poradni Zdrowia Psychicznego, celem podjęcia (leczenia) psychoterapii (najlepiej w paradygmacie poznawczo-behawioralnym).

Samoistnie symptomy nie miną.
Proszę już nie czekać i pomóc samemu Sobie, sięgając po profesjonalną pomoc.

Serdeczności i satysfakcjonującego samopoczucia Panu życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502

Witam Pana,
Objawy, które Pani opisuje często towarzyszą zaburzeniom
lękowym.
W zaburzeniach nerwicowych, w sytuacjach szczególnie
obciążających, na plan pierwszy wysuwa się lęk i napięcie.
Lęk często przyjmuje postać różnych fobii – stąd u Pana
lęk przed chorobą.
Zapewne stres i przykre doświadczenia z przeszłości wywołały
u Pana bezpodstawny, a jednak dla Pana przeraźliwy lęk.
Lęk o własne zdrowie i życie często towarzyszą zaburzeniom
lękowym, nerwicowym.
Hipochondria jest silnym zaburzeniem nerwicowym.
Polega na nadmiernej koncentracji na własnym zdrowiu
i wysokim poziomie lęku o swój stan zdrowia i błędnym,
przepełnionym lękiem interpretowaniu nawet najmniejszych
przypadłości. `
Ponieważ lęk jest bardzo silny i często trudno powiązać go
z czymś, co go spowodowało, dlatego tak trudno rozpoznać,
zrozumieć i poradzić sobie z nim bez specjalisty.
Aby skutecznie wyleczyć hipochondrię i zaburzenia lękowe,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Bardzo ważne jest, żeby Pana problem został prawidłowo
zdiagnozowany i żeby Pan rozpoczął właściwą
psychoterapię.
Dlatego zachęcam Pana do konsultacji z psychologiem
oraz do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków oraz ich konsekwencjami, a także
pozostałymi dolegliwościami.
Gdyby chciał Pan ze mną porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl