Jak radzić sobie z nadmierną nieśmiałością? A może to już fobia?

Witam. Mam problem. Ze sobą. Boję się i odczuwam lęk w codziennych sytuacjach, które powinny być czymś normalnym. Ze stresem wiąże się dla mnie nawet zwykła rozmowa przez telefon czy załatwienie jakiejś sprawy. Ponadto mam problem z wyrażaniem własnych myśli, odczuć - jestem zamknięta w sobie i z trudem przychodzi mi normalna rozmowa i kontakt z ludźmi. Wiąże się to pewnie z moją niską samooceną i kompleksami, a trwa praktycznie od zawsze. W związku z tym jestem przybita - bo samotna, ze świadomością, że przegrywam swoje życie. Co robić? Ostatnio myślałam nawet nad wizytą u psychologa, ale nie wiem czy odważę się zrobić ten pierwszy krok i po prostu umówić się na wizytę...

Witam!

Obniżona samoocena oraz brak pewności siebie wpływają na Pani kontakty z innymi ludźmi. Im bardziej czuje się Pani bezwartościowa i nieatrakcyjna, tym bardziej wzrasta lęk przed kontaktem z innymi osobami. Lęk przed ludźmi będzie się pogłębiał, a Pani będzie coraz bardziej się izolowała. Warto dlatego postarać się zmienić swoje nastawienie do świata oraz pojęcie własnej osoby.

Sądzę, że spotkania z psychologiem mogłyby być dla Pani bardzo pomocne. Jeśli nie może się Pani obecnie zdecydować na wizytę, może Pani rozpocząć pracę nad sobą od konsultacji w telefonie zaufania. Może Pani tam pozostać anonimowa, a mimo to uzyskać wskazówki, jak poradzić sobie z lękiem oraz jak pracować nad sobą.

Myślę, że powinna Pani dowiedzieć się więcej na temat samooceny, kontaktów międzyludzkich oraz radzenia sobie ze stresem. Wiedzę taką odnajdzie Pani w poradnikach psychologicznych. Może Pani również zapisać się na zajęcia pracy grupowej lub trening interpersonalny. Pozwala to uzyskać odpowiedź na pytanie "jak widzą mnie inni?", nauczyć się sprawnie radzić sobie w trudnych sytuacjach oraz dowiedzieć się, jak sprawnie komunikować się z innymi osobami. Aby być atrakcyjną dla innych, musi Pani sama poznać swoją wewnętrzną wartość.

Pozdrawiam