Jak radzić sobie z nadmiernym owłosieniem przy niedoczynności tarczycy?

Mam problem z nadmiernym owlosieniem. Nie wiem czy mam tak od dawna, ale wydaje mi sie, ze mam bardziej owlosione rece nic mialam (jestem brunetka woec te wlosy sa ciemne i mam ke dosc długie), mam niestety wąsik, baczki i jak zauwazylam mam wlosy na szyi, co jest bardzo krepujace. Mam chora tarczyce (niedoczynność). Da się tego pozbyc procz depilacji? Sprawic zeby wlosy wypadly czy cokolwiek? Boje sie, ze niedługo bede wygladac jak zwierzak

Dzień dobry,

Warto wykonać dodatkowe badania hormonalne, np. dodatkowo zbadać poziom androgenów. Niestety nie ma leków, które zupełnie likwidowałyby hirsutyzm, aczkolwiek znaczna część z nich zwalnia proces wzrostu włosa i powoduje, że jest on cieńszy, a także szybciej wypada. Postępowanie zależy od przyczyny i leczenie należy uzależnić m.in. od wyniku pozostałych badań. Ze środków miejscowo stosowanych dobre efekty daje eflornityna, którą można zakupić w UE na podstawie recepty wystawionej w Polsce, w Polsce niektóre apteki jeszcze do niedawna ściągały na improt docelowy. Osobiście przepisuję czasami recepty na maść robioną, która u części osób daje dobre efekty, jednakże niestety nie u wszystkich. Jest natomiast kilkukrotnie tańsza od od eflornityny, której koszt jest bardzo wysoki. Niewielka tubka preparatu - 60 g - (Vaniqua) kosztuje około ...350 zł.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych