Jak radzić sobie z nadopiekuńczą matką?

Mam 20 lat i mieszkam z rodzicami. Moja mama ciągle mnie kontroluje i nie rozumie tego że chciałabym odrobinę prywatności. Gdy rozmawiam z chłopakiem przez słuchawki to wręcz wyrywa mi jedną z ucha by podsłuchać o czym rozmawiamy. Gdy jemu się to nie spodobało i powiedział jej" czy mogłaby nas pani zostawić" to obraziła się na mnie i przez kilka dni się nie odzywała. Gdy mówię jej że chciałabym gdzieś pojechać z koleżanką to już jest problem i mówi" najlepiej nic byś nie robiła". Ciągle straszy mnie mówiąc" nie wiem jak wy sobie poradzisz gdy ja już zamknę oczy". Mama za każdym razem gdy tylko usiądę wchodzi do pokoju i mówi mi co jest jeszcze nie zrobione. Chciałam iść do pracy by zarobić na siebie to powiedziała mi" po co? Przecież i tak nic nie umiesz. Po godzinie już nie dasz rady". Ojczym też bardzo często tak mówi. Czuję że nie mam w nich żadnego wsparcia i nie mogę sobie z tym poradzić.

Szanowna Pani,
wskazane jest dla Pani wsparcie psychoterapeutyczne. W takiej relacji z mamą i ojczymem wykształca Pani niskie poczucie własnej wartości, będzie Pani w sytuacji wyuczonej bezradności, wchodzi Pani w fazę dorosłości, ważna jest realizacja na płaszczyźnie zawodowej, odrębność finansowa, która pozwoli się usamodzielnić. Samoocenę czyli poczucie własnej wartości, kształtuje się w procesie socjalizacji. Wiele czynników składa się na poczucie własnej wartości, takich jak; postrzeganie samego siebie, wiara w siebie, własna skuteczność, samoakceptacja, poczucie własnej godności. Ogólnie mówiąc jest to opinia nas samych o sobie, inaczej mówiąc negatywne automatyczne myśli dotyczące siebie, wysoki krytycyzm w stosunku do siebie. Wskazana jest pomoc psychologa/psychoterapeuty, proces terapeutyczny umożliwi zrozumieć swoje zachowanie w określonym kontekście (sytuacji) i umożliwi zmodyfikować wzory myślenia, to wpłynie na poprawę funkcjonowania społecznego. Poczucie własnej wartości czyli samoocenę trzeba odbudować, tak żeby była optymalna i stabilna. Przekonania i opinie na własny temat w oparciu o doświadczenia życiowe kształtują samoocenę. Szczególnie negatywne komunikaty i doświadczenia w procesie rozwoju są istotą niskiego poczucia własnej wartości. Spróbuj zastanowić się jaką wartość sobie przypisujesz, zastanów się, jak ta opinia wpływa na twoje myśli i uczucia, w związku z tym, jakie działania podejmujesz: 1)Czy doceniasz siebie? 2)Czy lubisz siebie? 3)Czy akceptujesz swoje zachowanie? 4)Jaka jest twoja skuteczność? 5)Czy masz poczucie własnej godności? 6)Jak widzisz siebie? Negatywne przekonania na własny temat - wysoki samokrytycyzm jest wskaźnikiem, który pokazuje, że skupiasz się na własnych słabościach, wadach i jednocześnie nie doceniasz swoich zalet. Emocje, które są synchronizowane z negatywnymi myślami to; smutek, lęk, frustracja, złość, poczucie winy i wstydu. Myśli i emocje mają wpływ na nasze zachowanie - obserwuje się to w różnych sytuacjach; trudność w asertywnym wyrażaniu potrzeb, niezdecydowanie w realizacji planów życiowych. Mogą pojawiać się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy. Wskazane jest leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej. Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy - poprawi się Pani funkcjonowanie społeczne oraz ustabilizuje się Pani samoocena, co wpłynie na dobrostan psychiczny. Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Pani,

Zachęcałabym Panią do podjęcia pracy rozwojowej terapeutycznej, pod okiem Psychologa, by nabyła Pani umiejętności stawiania granic, poprzez dbanie o swoje potrzeby oraz swoją autonomię osobistą, polegającą na samostanowieniu.

Serdeczności i tylko powodzenia Pani życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605