Jak radzić sobie z nadwrażliwością i wyładowywaniem gniewu na bliskich?

Mam bardzo emocjonalne podejście do wielu spraw , nawet takich zwykłych , często przelewam swoje złości ze szkoły na bliskich , wybucham płaczem nawet przy najdrobniejszych uwagach ... Jak mam sobie z tym poradzić ?
ponad rok temu

Diagnozowanie autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się, jak można do zdiagnozować.

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!
Nie wiem, ile masz lat, ale skoro napisałaś, że chodzisz do szkoły, to podejrzewam, że jesteś w wieku szkolnym ;) Znajdujesz się zapewne w okresie dorastania, wiec Twoja impulsywność, wysoka reaktywność emocjonalna i pobudliwość mogą wynikać z burzy hormonalnej, jaka przypada na okres adolescencji. Niewykluczone też jednak, że trudno Ci zapanować nad ekspresją negatywnych emocji i wyżywasz się na bliskich, rodzinie, przyjaciołach. Być może powielasz schematy zachowań wyniesione z domu – mama i tata krzyczą, denerwują się, reagują gniewem i Ty reagujesz podobnie. Jak radzić sobie z atakami gniewu? Możesz poszukać wsparcia u psychologa szkolnego albo w najbliższej poradni psychologiczno-pedagogicznej, gdzie specjaliści podpowiedzą Ci, jak radzić sobie z emocjami, jak je komunikować. Będziesz mogła np. skorzystać z różnych treningów interpersonalnych, treningu asertywności. W rozładowywaniu negatywnego napięcia i stresów pomagają też ćwiczenia relaksacyjne, muzyka relaksacyjna, aktywność fizyczna, sport. Czasem pomaga rozmowa z kimś bliskim, mamą, przyjaciółką. Odsyłam też do artykułu: Jak radzić sobie ze złością?
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

0

W takim przypadku najlepiej jest udać się do specjalisty. Trudno jest samemu poradzić sobie z emocjami, zwłaszcza wtedy kiedy nie wiemy z jakiego powodu one się pojawiają i dlaczego są właśnie takie oraz kiedy mamy trudności z ich rozpoznaniem. To wszystko może potęgować złość, a co za tym idzie zachowania agresywne czyli takie o jakich piszesz. Dlatego proponuje udanie się do specjalisty, w celu rozszyfrowania emocji i powodów ich nawarstwiania się oraz znalezienia konstruktywnych sposobów rozładowania emocji. Pozdrawiam i życzę powodzenia

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty