Jak radzić sobie z nerwicą i depresją?

Dziej dobry, od stycznia choruje na nerwice i leki. Widzę już znaczna poprawę w swoim stanie. I jedno i drugie praktycznie zanikło. Miałam już podchodzić do skończenia mojej psychoterapii, ponieważ czuje się bardzo dobrze. Przedwczoraj jednak obudziły mnie nad ranem odgłosy wron , które codziennie rano są u nas. W tym dniu po przebudzeniu pomiędzy odgłosami ptaków słyszałam pewniej ogłos jakby innego ptaka i wraz z nim pojawiał się głos mężczyzny mówiący „smierć” gdy wstałam z łóżka poszłam do każdego pomieszczenia w domu i nasłuchiwałam, nic jednak nie było słychać. Po powrocie do sypialni otworzyłam okno i tez nic nie słyszałam oprócz odgłosów wron. Po położeniu do łóżka i próbie zaśnięcia głos powrócił, w nerwach i silnym napięciu zasnęłam. Rano pamiętałam wszystko jakby przez mgle. Rozmawiając z moja psychoterapeutka powiedziała ze mam się nie martwić bo czasem tak się zdąża i dopóki się nie powtórzy to mam się nie martwić. Dodam ze taka sytuacja zdarzyła mi się pierwszy raz w życiu. Jestem nią przerażona i boje się ponownego wystąpienia lub jakiejś choroby psychicznej no. Schizofrenii. Czy jest możliwe ze był to jednokrotny epizod ? Czy jedna wróży to coś złego?

Dzień dobry,
Zastanawia mnie to, czy była Pani wówczas do końca wybudzona gdyż być może zdarzyło się to na pograniczu jawy i snu. Za tą hipotezą przemawiałby fakt, iż słyszała Pani ten głos ponownie po położeniu się do łóżka, czyli być może w trakcie zasypiania. Po drugie być może rzeczywiście za oknem ktoś coś mówił a Pani w stresie przesłyszało się, że było to słowo "śmierć". W stanie lęku lub gdy intensywnie o czymś myślimy na co dzień nasz mózg ma tendencję do poszukiwania bodźców w otoczeniu z tym powiązanych i czasem coś przeinacza np. wydaje się nam, że widzimy na ulicy kobietę/mężczyznę w której jesteśmy zakochani; obawiamy się spać sami w mieszkaniu i wydaje nam się, że słyszymy niepokojące odgłosy; sprawdzamy telefon, bo wydaje nam się, że sms przyszedł i nie ma tam wiadomości itp. Sytuacja jest tym bardziej niejasna, że miała miejsce podczas snu. Na podstawie jednego takiego epizodu nikt nie postawi Pani żadnej diagnozy i dlatego konsultacja lekarska nie ma sensu. Sądzę, że warto zachować spokój i rzeczywiście mogło się to zdarzyć jednorazowo. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze i im mniej Pani o tym myśli tym mniejsze prawdopodobieństwo powtórzenia się tej sytuacji.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/