Jak radzić sobie z nerwicą mając 18 lat?

Witam. Piszę poniewaz mam problem pani psycholog zdiagnozowala u mnie nerwicę objawia się to wmawianiem sobie wszystkich mozliwych chorob świata chociaz ich nie mam dodam że mam 18 lat do tego silne nie uzasadnione lęki o wszystko zdrowi i inne jest to cięzkie nie umiem z tym żyć potrafie nie przespac całej nocy martwiąc sie o cos o co tak na prawde nie musze się martwic . Oprocz tego mam czasami przejawy nerwicy natręctw musze zrobic cos pare razy zebym czula wewnętrzny spokoj czy ta pani psycholog dobrze zdiagnozowala ? Ale tez nie o tym mam częste bóle glowy czy to od tego na prawde potrzebuje odpowiedzi bo juz wymyslilam tysiac chorob ktorych nie mam to jest juz uciazliwe bo co rozboli mnie glowa to ja mam ataki paniki ze cos mi sie stanie . Dodam ze z kazdym bolem tak mam . I dodam tez ze u mnie nerwica jest dziedziczna prosze o szybka odpowiedz . Oprocz tego mialam juz sporo badan i wszedzie mi wychodzi ze jestem zdrowa jak ryba

Witam Panią,
Objawy, które Pan opisuje, w tym lęk o własne zdrowie,
często towarzyszą zaburzeniom lękowym, nerwicowym.
Prawdopodobnie stres lub jakieś przykre doświadczenia
z przeszłości wywołały u Pani bezpodstawny,
a jednak dla Pani zatrważający lęk, który jeszcze bardziej
nasilił się w wyniku trudności z przełknięciem tabletki.
Każdy lęk, również ten związany z atakami paniki,
lęk o własne zdrowie czy lęk przed śmiercią, przyczynia się
do odczuwania różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych,
wywołanych rozchwianiem równowagi układu wegetatywnego,
m.in. przyspieszony oddech, uczucie duszności,
ból w okolicach serca, kołatanie serca, przyspieszone tętno,
bóle głowy i wiele innych dolegliwości, które jeszcze bardziej
potęgują ich lęk.
Osoby cierpiące na nerwicę często też mają uczucie zawrotów
głowy
, duszności, osłabienia oraz poczucie zbliżającego się omdlenia,
które w rzeczywistości bardzo rzadko się zdarza.
Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach
powoduje, że lęk o zdrowie i o własne życie narasta
i coraz trudniej go ujarzmić, a to może doprowadzić
do poważnych zaburzeń.
Natomiast nerwica natręctw należy do grupy zaburzeń lękowych,
tzw. „błędnego koła”.
Również towarzyszące jej obsesyjne myśli np. dotyczące
poczucia utraty kontroli nasycone są bardzo wysokim
poziomem lęku.
„Błędne koło nerwicowe” polega na między innymi na tym ,
że objawy, takie jak lęk czy przymus wykonania czegoś
lub unikania jakiegoś zagrożenia, jest nieustanie podtrzymywany,
bowiem próby zaniechania tego rodzą jeszcze bardziej
przeraźliwy lęk.
Żeby Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pani natrętnych
myśli
budzących lęk i przerażenie, dotrzeć do źródła Pani
dysfunkcyjnych wzorów postępowania i myślenia i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do skorzystania z psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani odzyskać równowagę wewnętrzną,
wypracować umiejętności radzenia sobie ze stresem, z emocjami ,
a także uporać się z lękami i pozostałymi dolegliwościami.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl