Jak radzić sobie z niepokojem?

Witam, Od jakiegoś dłuższego czasu gnębi mnie mój stan zdrowia. Fakt. Tamten rok przyniósł mi dużo stresu. Od jakiegoś czasu czuję wewnętrzny silny niepokój. Valerin nie łagodzi napięcia. Agorafobia. Nastało potem jak po wypiciu kawy wyszłam załatwić sprawy na mieście i zaczęło kolatać mi serce, robiło mi się duszno, gorąco, oblały mnie poty, nogi jak z waty. Poczucie ze zaraz zemdleje. Miałam taką historię po kawie 3 czy 4 krotnie. Odnstawiłam kawę. Piję inke. Wyniki mam ok. Sód 137 (136-145); potas 3,90 (3.50-5.20) magnez 0.86 (0.66-1.07) glukoza wynik nie byl na cczo zjadłam cukierka czy mohł ten cukierek landrynke zawazyc na wyniki 4.4 (3.8-5.5) kwas foliowy2.48 (4.6-18.7) witamina b12 153.00 (187-883). Brałam potas z magnezem. Obecnie mam zastrzyki witamina b12 i tabletki z kwasem foliowym. Dokładnie nie pamiętam ale wiem że że morfologii z rozmazem miałam coś podwyzszone wyniki dotyczące trzuski. Na wakacjach przeszłam mononukleoze. A wczesniej ciezko grype. Na ust wyszły mi zwłogi na pwcherzyku zolviowym.Cisnienie zawsze miałam niskie, a puls 70 plus. Obecnie puls od 85 w gore...O czym może świadczyć moje źle samopoczucie, czy to jest zespół przewlekłego zmeczenia, nerwica, czy coś innego? Czy popadam w paranoje?

Witam,
zachęcam do szczegółowej diagnostyki w Poradni Zdrowia Psychicznego.
Spójrzmy na kontinuum, z jednej strony są; spokój, a z drugiej niepokój, czyli jest to stan, jaki każdy organizm doświadcza w określonym kontekście (sytuacji), w momencie, kiedy ocena, czyli myśl automatyczna pojawia się (pozytywna lub negatywna), wpływa na to, co czujemy w danej chwili (emocje pozytywne lub negatywne) adekwatne do treści myśli. „Strach ma wielkie oczy” – możemy to interpretować odnosząc do siebie, to czego się boimy - jest wyolbrzymiane przez nas samych, to są nasze fantazje nie fakty, które interpretują rzeczywistość.
Lęk objawia się zmianami fizjologicznymi; tachykardią (przyspieszonym biciem serca), inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania. Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W sytuacjach zagrożenia, ludzie skupiają uwagę na fizycznych doznaniach lub rozmyślaniu, które wpływa na podsycanie lęku. Środki farmakologiczne powodują szybką ulgę, w sytuacjach związanych z lękiem, a tym samym odbierają okazję do nauki innych technik radzenia sobie z niepokojem, uniemożliwiają ćwiczenia i rozwoju nowych umiejętności. Terapia poznawczo – behawioralna uczy poprzez zmianę myślenia kształtować emocje i zachowania, co korzystnie wpływa na samopoczucie fizyczne. A zatem celem terapii poznawczo-behawioralnej jest zmiana dysfunkcjonalnego (nieadaptacyjnego) sposobu myślenia, co w konsekwencji ma przyczynić się do poprawy samopoczucia i zmiany w zachowania.
Pozdrawiam serdecznie