Jak radzić sobie z nieśmiałością w młodym wieku?

Dzień dobry, w szkole, gdy było zadanie w grupie, np. siedzieliśmy w kole i każda osoba miała powiedzieć dalszą część historyjki, to ja nie wiedziałam co powiedzieć. Jestem nieśmiała, ale nie boję się mówić, ja nigdy nie wiedziałam co powiedzieć, nie miałam pomysłu. Dlaczego ja jedyna tak miałam, każdy wiedziałam co powiedzieć a ja nie. Teraz studiuję i również mam lęk i bicie serca przed takimi zadaniami. Nie chcę przestawiać prezentacji na zajęciach, bo boję się. W domu płaczę,czuję się gorsza

Dzień dobry! Z Pani listu wynika, że obawia się Pani wystąpień publicznych, co może wynikać z obawy przed oceną czy mieć jeszcze inne źródło, jak brak poczucia bezpieczeństwa w grupie, niepewność co do oceny własnej osoby. W związku z lękiem przed publicznymi wypowiedziami przeżywa Pani silny stres, co może blokować myślenie i trudno Pani wtedy cokolwiek powiedzieć, zajrzeć w siebie. Z kolei prezentacje wcześniej przygotowane na forum uczelnianym powodują, że uruchamia się lęk przed oceną, jak wypadnę, jak inni mnie ocenią. Lęk to trudna emocja, której chce Pani uniknąć, stąd płacz w domu i niechęć do wystąpień. Aby, zaproponować Pani pomoc, potrzeba trochę więcej informacji o Pani sytuacji życiowej, rodzinnej, emocjonalnej, jak Pani funkcjonuje w innych dziedzinach życia, w innych grupach, w których Pani przebywa. Dlatego warto udać się na konsultację psychologiczną do dobrego psychoterapeuty we Wrocławiu, aby poznał głębiej Pani sytuację i zaproponował Pani odpowiednie kroki leczenia.

Dzień dobry,
Bardzo się cieszę, że postanowiła Pani wykonać krok w stronę zmiany swojej sytuacji. Opisanie swojej historii w Internecie, na forum, wymaga sporo odwagi, którą najwyraźniej Pani posiada.
Nieśmiałość jest czymś powszechnym wśród młodych ludzi, ale nie tylko. Bardzo często można usłyszeć, podobne do Pani historii, opowieści od osób dorosłych. Chciałem więc Panią zapewnić, że nie jest Pani jedyną osobą, która doświadcza takich trudności.
Z tego co zrozumiałem, w obecnej sytuacji, nie jest Pani w stanie czerpać pełnej satysfakcji ze swojego życia. Pisze Pani o swoim lęku, oraz obniżonym nastroju, które z pewnością wiążą się z wieloma nieprzyjemnościami. Ważną kwestią byłoby znalezienie sposobu, w jaki mogłaby Pani radzić sobie z takimi stanami.
Jako, że kontakt internetowy ma swoje ograniczenia, sugerowałbym Pani skontaktowanie się z psychologiem lub psychoterapeutą. Podczas spotkania, może Pani lepiej opowiedzieć takiej osobie o swoich trudnościach. Dzięki temu wspólnie z psychologiem/terapeutą, będziecie mogli ustalić cel, jaki chciałaby Pani osiągnąć dzięki spotkaniom.
Warto również znaleźć specjalistę z polecenia, osobę, która np. będzie posiadała dobre opinie w Internecie. Proszę również pamiętać, że jedno spotkanie z psychologiem/psychoterapeutą do niczego Panią nie zobowiązuje. Jeśli chciałaby Pani zmienić specjalistę, ma Pani do tego prawo, gdyż chodzi tutaj przede wszystkim o Pani komfort.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego,
Mikołaj Górny