Jak radzić sobie z obsesją na punkcie pieniędzy?

Dzien dobry, zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc. Nie ukrywam,że jestem wyczerpana. Mam wrażenie, że mam obsesje na punkcie pieniędzy, wydatków. Kilkanaście razy dziennie liczę pieniądze na bieżąco oraz te które otrzymam. Prowadze firmę i jednocześnie jestem zatrudniona w innej firmie, ale mam zaległości finansowe. Mam cudowną rodzinę, dwoje super dzieci i cudownych przyjaciół, ale nic mnie nie cieszy. jestem skupiona stale na zaległościach finansowych i przychodach. Mam wrażenie, że pieniądze są dla mnie najważniejsze. Czuję, że marnuję swój czas na umartwianie się. Będę wdzięczna za poradę, jakie kroki mam podjąć, żeby wyzwolić się z tej obsesji.

Dzień dobry, zamartwianie się jest charakterystyczne dla tzw. zespołu lęku uogólnionego. Jeśli to zamartwianie dotyczy większości sytuacji i obszarów życia, należałoby się zastanowić nad leczeniem w tym kierunku.
Natomiast liczenie pieniędzy w sposób opisany przez Panią wskazuje, że faktycznie jest to czynność kompulsywna, mająca rozładować napięcie, a być może odwrócić uwagę od innych problemów...?
Należałoby się zastanowić, czy objawy są na tyle silne, że wymagają podjęcia interwencji w postaci psychoterapii lub farmakoterapii. Jeśli wtórnie pojawia się obniżony nastrój, jest to oczywiście argument za podjęciem leczenia.

Dzień dobry! Ciągłe liczenie pieniędzy może być sposobem na próbę kontrolowania czegoś, co budzi Pani lęk. Trudno bez głębszego wywiadu zorientować się, skąd się to bierze, dlatego zachęcam do zgłoszenia się do dobrego psychoterapeuty w Bydgoszczy na konsultację psychologiczną, który zaproponuje pomoc, aby mogła Pani zrozumieć problem i znaleźć dobre rozwiązanie.