Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 1 5 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak radzić sobie z odległością w związku?

Witam. Mam 25 lat. Moja dziewczyna ma 17 lat. Jesteśmy parą od niespełna 2 miesięcy. Odległość jaka nas dzieli to ok 650 km, więc spotykamy się co 3 tydzień. W rozmowach telefonicznych i sms często się kłócimy, a jeśli się spotykamy razem jest nam bardzo dobrze. Okazujemy Sobie w tedy bardzo dużo czułości. Za 1,5 roku kiedy dziewczyna skończy szkołę, wspólnie podjęliśmy decyzję, że przeprowadzi się do mnie. Jednak obecnie męczy mnie ta odległość.
MĘŻCZYZNA, 25 LAT 8 miesięcy temu

Związkom na odległość niestety towarzyszą pewne stałe trudności. Brak fizycznej bliskości w sposób naturalny frustruje partnerów, którzy chcieliby spędzać ze sobą jak najwięcej czasu. Komunikacja internetowa, czy telefoniczna pozwala porozumiewać się ze sobą, ale elektroniczny przekaz, nawet w wersji video, nie umożliwia doświadczania obecności drugiej osoby, czy intymnej bliskości. Rozwiązania dzielącego Państwa dystansu są niestety tylko dwa- zmniejszenie go, poprzez zmianę miejsca zamieszkania, lub zintensyfikowanie odwiedzin. Odległość jest czymś fizycznym i tylko fizycznie możemy coś z nią zrobić. Należałoby się jednak zastanowić jakie są powody kłótni prowadzonych na dystans. Czy jest to tylko frustracja spowodowana rzadkim widywaniem się, czy też wzajemne niezrozumienie, lub różnice w poglądach sięgają dalej, a może powodem sporów jest zazdrość? Kiedy uda się Państwu znaleźć problem komunikacyjny, lub psychologiczny, wtedy można byłoby próbować rozwiązać go w psychologiczny, lub komunikacyjny sposób.

0

Dzień Dobry Panu,

Zbyt spora odległość nie służy rozwojowi związku, w takim stopniu, jak relacja tzw. "na miejscu", ponieważ utrudnione jest spełnianie potrzeb obu Partnerów... Z drugiej strony istotna jest jakość wzajemnych relacji, a nie ilość...

Jak sobie radzić? Kiedy spędzacie czas razem, wykorzystywać go na tzw. 100 procent. Byście mogli odwoływać się do pozytywnych i wspierających doświadczeń oraz przyjemnych przeżyć, które będą pogłębiać Waszą relację i pomogą przetrwać czas rozłąki.

Życzę Panu, żeby się Wam udało! irena.mielnik.madej@gmail.com

Psycholog, logoterapeuta, doradca i trener.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety