Jak radzić sobie z otyłością u 18-latka?

Witam Mam problem z otyłością i słabość do słodyczy. Mam 186cm wzrostu oraz ważę 105 kg. Przez tą otyłość moi rodzice się denerwują na mnie. Najgorsze jest to,że nie mam czasu na ćwiczenia. Robiłem badania krwi, THR i cukru które wykluczyły problem z tarczycą oraz cukrzycę. Jednak męczę się, zasypiam w sposób niekontrolowany, długopis spada mi z ręki i nie jestem w stanie go trzymać. Najlepsze jest to,że moja masa mimo braku odchudzania i umiarkowania zmienia się w zakresie od 100-105.

Witam,
proponuję Panu zredukować swoją masę ciała do ok. 80kg - będzie się Pan lepiej czuł i wyeliminuje zagrożenie rozwojem wielu chorób związanych z otyłością.
Więcej sportu, siłowni.

Witam,
Masa ciała w ciągu dnia może wahać się nawet do 3 kg. Zależne jest to od naszej fizjologii i tego co jemy i piejmy w ciągu dnia.
Jeśli chce Pan raz na zawsze rozprawić się ze zbędnymi kilogramami należy zmienić nawyki żywieniowe. Krótkotrwałe stosowanie diety przyniesie tylko doraźne efekty.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby podjęcie współpracy z dietetykiem, który m.in. ułożyłby odpowiednio zbilansowaną dietę i prowadziłby kontrolę postępów.
W tym miejscu zapraszam do współpracy.
Jednak jeśli chce Pan spróbować samodzielnie, w prosty i zdrowy sposób pozbyć się zbędnych kilogramów proszę stosować poniższe wytyczne.

W celu redukcji tkanki tłuszczowej i ogólnej masy ciała istnieje tylko jedna, rozsądna droga- połączenie racjonalnej diety z aktywnością fizyczną.

Na początku proponowałabym wprowadzić 5 posiłków dziennie (śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja) w równych odstępach czasowych (przerwy co 3-3,5 godziny). Posiłki powinny opierać się na produktach o niskim IG czyli ogólnie przyjmując: produkty zbożowe pełnoziarniste, warzywa, owoce (w określonych ilościach, najlepiej w pierwszej połowie dnia), chude mięso, ryby, nasiona i pestki tzw. super foods, chudy nabiał i zdrowe tłuszcze np. oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, olej lniany, olej z wiesiołka (tabelę produktów o niskim IG znajdzie Pan bez problemu w internecie).
Poza tym proszę zwrócić uwagę na techniki kulinarne wykorzystywane w kuchni.
W tej kwestii zalecane są: gotowanie na parze, gotowanie tradycyjne, pieczenie w rękawie czy duszenie bez wcześniejszego obsmażania.
Absolutnie proszę zrezygnować ze smażenia.
Fast foody, gazowane, słodzone napoje i słodycze nie są wskazane w przypadku redukcji tkanki tłuszczowej, dlatego też jeśli ma Pan z nimi problem proszę powalczyć i wyrzucić je z codziennego menu.
Proszę również pamiętać o spożywaniu 1,5-2 litrów wody dziennie.
Jeśli chodzi o aktywność fizyczną to najlepszym sposobem na redukcję tkanki tłuszczowej jest włączenie treningu cardio (bieganie, jazda na rowerze, pływanie, nordic walking, długie spacery). Jeśli dobrze zorganizuje Pan czas znajdzie się chwila na aktywność fizyczną.
Warunki skutecznej redukcji tkanki tłuszczowej w przypadku aktywności fizycznej to:
- czas trwania- trening powinien trwać nie krócej niż 30 minut, ponieważ dopiero po tym czasie uaktywniają się rezerwy tkanki tłuszczowej,
- intensywność- na początku nie warto przeceniać swoich możliwości bo można szybko zrazić się do aktywności fizycznej. Dostosowujemy aktywność do swoich aktualnych możliwości,
- zasada progresji- w miarę poprawy wytrzymałości i ogólnej kondycji ciała zwiększamy intensywność czyli np. dłużej biegamy,
- stretching- po każdym treningu powinniśmy rozciągać te mięśnie, które brały udział w wysiłku.

Jestem pewna, że jeśli jest Pan zdrowym mężczyzną, zmiana złych nawyków żywieniowych i wprowadzenie aktywności fizycznej przyniesie zadowalające efekty.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Kamila Kończak
http://www.activ-diet.pl