Jak radzić sobie z oziębłością emocjonalną?

Witam, Czy występuję zaburzenie osobowości/emocjonalne, które charakteryzuje się chłodem w kontaktach z innymi osobami? Także partnerką? Mam na myśli to, że jednostka wszystko analizuje na chłodno, racjonalnie, zawsze logicznie i jeśli określone zachowanie, wg tej jednostki, jest logiczne, to zawsze uważa, że ma rację i na pewno się nie myli. Nie rozumie, chociaż twierdzi inaczej, relacji między partnerami na poziomie emocjonalnym, więzi. Pozdrawiam

Witam.
Opisany przez Pana problem zawiera wiele różnych elelmentów, które mogą być objawem wielu różnych zaburzeń.
Czy czuje Pan, że jest to raczej stała Pana cecha? Czy może jest to coś co się pojawiło nagle?
Jeżeli jest to stała cecha (chłód w kontaktach z innymi, emocjonalny dystans) to takie stałe wzorce zchowań, które odbiegają od przeciętnych w danej kulturze w zakresie odczuwania czy spostrzegania, które powodują zakłócenia i trudności w relacji z innymi nazywamy zaburzeniami osobowości.
Można również doszukiwać się innych elementów, takich jak w aleksytymii czyli nieumiejętności rozumienia, identyfikowania, nazywania i wyrażania własnych stanów emocjonalnych.
Jak Pan może zauważyć trudności o których Pani pisał mogą mieć różne źródła. Konsultacja internetowa nie jest wystarczająca do tego, by stawiać diagnozy.
Najważniejsze, że braki emocjonalne o których Pan napisał mogą utrudniać Panu utrzymanie i pogłębianie bliskiej relacje z partnerką. Najlepiej byłoby się skonsultować się ze specjalistą: psychologiem lub psychiatrą, by lepiej zrozumieć co się z Panem dzieje oraz zmienić to, co jest bolesne i oddzielające Pana od innych osób.
Pozdrawiam
Jadwiga Wojnicka

Witam,

zalecane jest wsparcie psychoterapeutyczne, z pomocą specjalisty łatwiej będzie zrozumieć i leczyć problem.

Pozdrawiam serdecznie

Witam, proszę skorzystać z konsultacji z psychologiem, zastanowić się nad dalszą formą pomocy. Chłód emocjonalny, brak empatii, trudności związane z nawiązaniem relacji mogą być związane z zaburzeniami psychicznymi, osobowości lub doświadczeniami osoby. Aby to stwierdzić potrzebna jest dłuższa rozmowa. Pozdrawiam serdecznie