Jak radzić sobie z podejściem pesymistycznym?

jak radzić sobie z pesymizmem, wszystko widzę w ciemnych barwach, strasznie mnie to przytłacza, czasem nie widzę sensu w życiu. Problemy w szkole mnie dobijają, nie potrafię skupić się na nauce, czasem wydaje mi się, że nie nadaje się do niczego i nigdy nie znajdę pracy, a ciężko mi też skończyć studia psychicznie, pomimo, że mam wysoką średnią i biorę stypendium naukowe, każde najmniejsze wyzwanie jest dla mnie problemem, wszystkim sie przejmuję i przezywam, błagam pomóżcie

Dzień dobry!

Niekiedy udzielenie pomocy przekracza możliwości kontaktu internetowego. Zachęcam do skorzystania z konsultacji psychologicznej i rozważenia podjęcia psychoterapii w swoim miejscu zamieszkania.

Pozdrawiam!

Witam,

pisze Pani o wielu obawach, które nosi w sobie każdy człowiek. Czasami się one nasilają, czasami są słabsze. Czasami potrzebna jest pomoc specjalisty.
Zachęcam do zastanowienia się nad swoimi sukcesami i zastanowieniu się, skąd się one wzięły. Co wpłynęło na to, że udało się zdobyć stypendium naukowe? Co wpłynęło na dostanie się na studia? Warto odpowiedzieć sobie na takie pytania po to, żeby dostrzec wartość swojej pracy i swojego zaangażowania. Sama Pani napisała, że każde wyzwanie to problem. Gdyby nie były to problemy, to nie byłyby wyzwania.
Warto zrobić sobie listę tego, co udało nam się osiągnąć i dlaczego to się powiodło. Taka lista może nas wzmocnić w trudnych chwilach.
Jeśli jednak takie "domowe" sposoby nie pomogą - zachęcam do kontaktu z psychologiem.

Pozdrawiam i trzymam kciuki.

Proponuję książkę "optymizmu można się nauczyć" Martina Seligmana. Może być ona przydatna w pracy nad zmianą swoich przekonań i postępowania.
Jeśli samodzielna praca nie przyniesie rezultatu, polecam konsultację psychologiczną. Pozdrawiam.