Jak radzić sobie z problemami emocjonalnymi po stracie ciąży?

Odkąd straciłam ciążę w wyniku pomyłki lekarskiej, nie ufam do końca medycynie. Ciągle doszukuje się jakichś chorób u siebie, weryfikuje objawy u kilku lekarzy tej samej specjalności. Parę msc temu miałam zapalenie pęcherza wyleczone antybiotykiem. Od tamtej pory co tydzień robię badanie moczu żeby sprawdzić czy wszystko w porządku. Wszystko co jem uznaje za potencjalnie szkodliwe, choć odzywam się przesadnie zdrowo. Codziennie liczę ile razy w ciągu dnia oddawalam mocz, zaglądam sb do gardła bo boję się raka. Przestałam kochać się z mężem oralnie choć jest moim pierwszym partnerem(a ja jego drugą kobieta, z pierwszą uprawiał seks z zabezpieczeniem, tylko oralny bez) bo boję się HPV. Lekarz powiedział że nie ma sensu robić na to testu bo wynik dodatni i tak nic nie zmieni, a jak nie ma objawów w gardle to nie ma co leczyć. Ja już oczywiście mam wątpliwości czy miał rację... Zastanawiam się czy nie powinnam odwiedzić psychiatry, ale boję się że przepisze mi leki, które z kolei uszkodza mi wątrobę lub nerki. Wpadam w coraz większą obsesję. Ostatnio stwierdziłam że powietrze w mieście jest szkodliwe i nie wychodzę od kilku dni z mieszkania. Co robić?

Dzień dobry!

Są to lęki wykraczające poza racjonalną ocenę zagrożeń, a także wyraźnie utrudniające Pani normalne funkcjonowanie i powodujące silny stres, cierpienie psychiczne. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą oraz z psychologiem i rozważyć podjęcie psychoterapii.

Pozdrawiam!

Witam, współczuję Pani że straciła Pani ciążę. Utrata dziecka była dla Pani bolesnym doświadczeniem. Rozumiem że odczuwa Pani trudności na co dzień, przesadnie koncentruje się Pani na swoim zdrowiu. Ma Pani bardzo dobry pomysł aby skorzystać z pomocy lekarza psychiatry. Proszę się nie obawiać, leki zalecane przez lekarza nie szkodzą aż w takim stopniu, a korzyści mogą być dla Pani bardzo duże. Proszę również skorzystać z pomocy psychologicznej, psychoterapii, która pomoże Pani poradzić sobie z emocjami i stresem związanym z Pani obecną sytuacją.

Pozdrawiam
Dorota Nowacka