Zapytaj lekarza

1 , 0 2 8 , 6 5 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak radzić sobie z przelewaniem w brzuchu przy ZJD?

Kilka miesięcy temu stwierdzono u mnie zespół jelita drażliwego. Objawy bywały bardzo nasilone, szczególnie wieczorami i w stresujących sytuacjach, ale odkąd zmodyfikowałam swoją dietę i zaczęłam uczęszczać na psychoterapię znacznie się one osłabiły. W ostatnim czasie, w ciągu dnia moje samopoczucie jest naprawdę dobre, nie odczuwam dolegliwości poza zgagą czasami. Problem natomiast pojawia się po zjedzeniu kolacji. Czasem już nawet w trakcie jedzenia zaczynam odczuwać "przelewanie", szczególnie w dole brzucha, bywa ono głośne a także pojawiają się silne gazy i wzdęcia. Dziwi mnie to, gdyż zjedzenie tych samych produktów rano lub w ciągu dnia nie wywołuje żadnych objawów. Ponadto każdego dnia po przebudzeniu odczuwam przelewanie w brzuchu i pojawiają się gazy. Objawy (zarówno te z rana jak i wieczora) mijają dosyć szybko, po upływie 1-2 godzin. Chciałam spytać, czy objawy te w takich porach to normalna rzecz przy zespole jelita drażliwego, czy może należy wykonać jakieś dodatkowe badania? W ostatnich miesiącach miałam wykonywaną gastroskopię (drobne polipy na żołądku, lekarz powiedział, że to przez przyjmowanie leku Controloc), morfologię krwi i badania hormonów tarczycy, wszystkie w normie. Obecnie nie przyjmuję żadnych leków, natomiast przez okres około 3 lat z przerwami przyjmowałam Belarę ze względu na nawracające torbiele jajników. Pozdrawiam.
KOBIETA, 22 LAT około miesiąca temu

Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży

Ciąża to czas, kiedy u kobiety w krótkim czasie przybywa sporo kilogramów. Jest to oczywiście naturalny proces. Kiedy jednak tycie w ciąży staje się niebezpieczne?

Lek. Aleksandra Witkowska
82 poziom zaufania

Z pewnością warto wykonać USG brzucha, do rozważenia kolonoskopia. Jeśli wyniki badań będą prawidłowe, zostaną wykluczone przyczyny somatyczne można rozważyć leczenie lekami zawierającymi mebewerynę. Wielu pacjentom pomaga.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy