Jak radzić sobie z silną zazdrością?

Dzień dobry. Pisze z problemem zazdrości... Od prawie 5 lat jestem z moim chłopakiem. Nasz związek nie należy raczej do idealnych. A mamy za sobą sporo ostrych kłótni, rozstan... Ale zawsze wracamy do siebie i wiem że on mnie bardzo kocha... Jednak było kilka dłuższych rozstan w naszym związku, w których i on i ja poznaliśmy kogoś nowego. Dzisiaj wszystkie znajomości są skończone i nie mają żadnego znaczenia. A ja ciagle mam problem żeby mieć w sobie fa pewność że liczę się tylko ja.. On mi bardzo często stara się to udowodnić i powtarzać a jednak mam ciągle wątpliwości... Dostaje szału jak widzę ze ma nowe dziewczyny w znajomych na fb, albo że oglądał kogoś profil.. Męczy mnie to bo barszi chciałabym wierzyć w to co mi mówi. Myślę że powinnam wierzyć. Nigdy mnie nie zdradził kiedy byliśmy razem. Co powinnam zrobić żeby w końcu coś się zmieniło? Czy jest jakiś sposób na poradzenie sobie z tą chora zazdrością?

Dzień dobry,
Doradzałabym wizyty u psychologa psychoterapeuty, który pomógłby Pani przepracować ten problem. Niestety nie ma na to złotej rady, gdyż zazdrość tkwi w Pani i okoliczności zewnętrzne nie mają aż tak dużego wpływu na jej przeżywanie. W rzeczywistości zawsze znajdzie Pani powód by karmić swoją zazdrość i dopóki w Pani nie zajdzie zmiana to nic się nie zmieni. Terapeuta pomógłby także dotrzeć do źródeł Pani zazdrości np. zaniżona samoocena; poczucie, że partner zasługuje na kogoś lepszego itp. Polecam również monitorowanie własnych myśli towarzyszących poczuciu zazdrości i zamiana ich na alternatywne np. "on dodał jakąś dziewczynę na fb więc pewnie z nią flirtuje" - np. "on dodał jakąś dziewczynę na fb więc pewnie to koleżanka lub znajoma i nic mi nie zagraża, bo tylko mnie kocha". Mam nadzieję, że poradzi sobie Pani z tą trudnością i tego też Pani życzę.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/