Jak radzić sobie z trudnymi rodzicami?

Mam 20 lat. Mam problem z rodzicami. Oni ciągle robią mi afery o byle co. Gdy mama jest na coś zła to zaczyna wyżywać swoją frustrację na mnie. Gdy przychodzę ze szkoły mama od razu mówi że muszę popilnować braci bo on "musi obejrzeć film". Nie mogę nawet po szkole zjeść. Moja mama jest też straszną materialistką a świadczy o tym to że nie daje mi pieniędzy na to bym sobie coś kupiła na śniadanie w szkole( bo śniadań w domu przed wyjściem nie mogę bo potem mój żołądek wariuje) przez co muszę całymi dniami w szkole chodzić głodna. Jak się ze mną o coś pokłóci to potem przez tydzień potrafi się nie odezwać. Gdy rozmawiam z nią o przyszłości zaraz jest jakaś afera. Gdy chcę się wyprowadzić mówi że i tak sobie nie poradzę.

Dzień dobry,

Wydaje się, że pomimo, iż ma Pani 20 lat, Pani relacja z rodzicami (mamą) bardziej przypomina relację nastolatki, która "musi" być od rodziców zależna, bo jest przez nich utrzymywana. Jak rozumiem, w Pani przypadku jest podobnie, co jednak nie musi powstrzymywać Panią przed podejmowaniem działań zmierzających do usamodzielnienia - jak choćby w przypadku wspomnianych przez Panią śniadań i nie sponsorowaniu ich przez mamę - jeśli nie może Pani jeść śniadań w domu ze względów żołądkowych, może przecież Pani zrobić sobie kanapki, które zje Pani wtedy, gdy będzie czuła się głodna. To proste przecież rozwiązanie, na które Pani nie wpadła, wskazuje, że oczekuje Pani (trochę jak dziecko), że "dostanie" Pani od rodziców "dorosłe traktowanie", tymczasem dorosłymi stajemy się nie wtedy, gdy osiągamy "dorosły" wiek, ale wtedy, gdy zaczynamy samodzielnie rozwiązywać swoje mniejsze i większe problemy.

Ze względu na powyższe, proponowałbym konsultację psychologiczną, podczas której mogłaby Pani przyjrzeć się sobie i swojemu funkcjonowaniu w kontekście dorosłości.

Pozdrawiam
Maciej Rutkowski
www.abovo.bialystok.pl