Jak radzić sobie z utratą bliskiej osoby?

Jak radzić sobie z depresją po śmierci drugiego już męża? Samotność, brak wsparcia niechęć do życia, poczucie niepotrzebności.

Kiedy traci się kogoś bliskiego odczuwa się wielką pustkę. Dotychczasowe życie już nie będzie takie samo. Ważne jest aby w żadnym wypadku Pani siebie nie obwiniała. Trzeba dać sobie możliwość przeżyć żałobę - czasami popłakać, powspominać swojego męża. W obecnej sytuacji warto aby ktoś bliski z rodziny mógł panią wysłuchać, pobyć chwilę z panią, bo samemu trudno uporać się z negatywnymi emocjami. Stan żałoby trwa około 6 miesięcy jest to czas aby uporządkować sobie myśli po stracie kogoś bliskiego, pozwolić mu „odejść”, oraz przyjąć nowe strategie radzenia sobie w codziennym życiu bez bliskiej osoby. Może warto wyjść z domu, pójść na spacer w piękną pogodę. Spotkać się z sąsiadkami na kawie. Teraz popularne są Kluby Seniora gdzie można poznać nowych ludzi, miło spędzić czas, porozmawiać o swoich zmartwieniach lub poprawić sobie humor obchodząc rożne uroczystości np. dzień kobiet, imieniny itp., gdzie przy kawie i ciastku oraz dobrej atmosferze mija przyjemnie czas.