Jak radzić sobie z uzależnieniem od kropli do nosa?

Krople Nasivin Soft w ciąży Jestem uzależniona od kropli do nosa. Używam ich od 5 lat. Używałam zawsze Otrivinu, ale zmieniłam na słabsz Nasivin. Nie mogę oddychać w nocy, jak nie zakropię ich do nosa. W dzień jako tako. Ale choć raz muszę wpuścić w jedną dziurkę, bo się duszę. Czy mogę używać tego Nasivinu? Woda morska nic nie daje. Ciąża przebiega normalnie. Czy płód nie ucierpi?

Witam,
Substancje czynne :
Otrivin zawiera xylometazolin ( stosować nie dłużej niż tydzień)
A nasivin Oxylometazolin ( stosować nie dłużej niż dwa tygodnie)
O podobnym działaniu
dłuższe stosowanie może uzależnić i zaatakować - uszkodzić błonę śluzową, i obniżyć barierę immunologiczną.
Jeżeli chodzi o ciążę to przekraczanie ww. okresów brania nie jest wskazane, niektórzy lekarze nie radzę w ogóle sosować tych preparatów w trakcie ciąży. Radziłbym iść do laryngologa aby sprawdził czy błona śluzowa nie jest już uszkodzona i wypowiedział się co do dalszego używania.
Jeżeli myśli Pani, że jest uzależniona to niezwłocznie trzeba udać się do
psychoterapeuty i zacząź temu przeciwdziałać, że względu na dobro Pani i dobro płodu.

Pozdrawiam

Witam Panią,

Przede wszystkim chciałabym Panią zachęcić do czytania
ulotek załączonych do każdego leku.
Zacznę od tego, że Nasivin można stosować jedynie
przez krotki okres (3-5 dni, nie dłużej niż 7 dni),
gdyż dłuższe stosowanie tego leku może doprowadzić do trwałego
uszkodzenia błony śluzowej nosa i wysychającego nieżytu nosa.
Natomiast w czasie ciąży nawet krótkotrwałe stosowanie leku
powinno być pod nadzorem lekarza i tylko wówczas, gdy przewidywane
korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.
W związku z objawami , które Pani opisuje, konieczna jest konsultacja
z laryngologiem.
Dobra wiadomość: każde uzależnienie można wyleczyć.
Są tylko dwa warunki – pacjent musi chcieć uwolnić się
od uzależnienia i podjąć odpowiednią terapię.
Dlatego zachęcam Panią do psychoterapii, która rozpoznaje źródła
psychicznych uwarunkowań związanych z uzależnieniem,
oraz lepszego radzenia sobie z wynikającym z tego stresem.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie,

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl