Jak radzić sobie z wstydliwością u dziecka?

Witam. Mam problem z moja 4 letnia corka. Corka jest bardzo wstydliwa I boi sie obcych ludzi. Mieszkamy w Niemczech od jej urodzenia. Bardzo dlugo byla tylko z nami i z dziadkami i nie miala kontaktu z innymi ludzmi. Wiadomo z sasiadami czy na zakupach ale takich bliskich ze ktos np. wzial ja na rece czy sie z nia pobawil to niestety nie. Problem jest juz od dawna ale wszyscy mi mowili ze przejdzie jej taki wiek. Fakt ze jest troszke lepiej ale nadal jest to duzy problem. Od 2 roku chodzilam z nia 2 razy w tygodniu do innych dzieci i przez ten rok nadal wchodzac tam sie wstydzila chowala za mnie a jak tylko ktos dorosly cos do niej powiedzial zle reagowala. Teraz juz 2 miesiac chodze z nia do przedszkola i choc juz zna dzieci i Panie to dalej sie wstydzi I boi sie sama zostac. Zostawiam ja na 5 minut czasami 10 I jest okropny placz. Nie da sie jej uspokoic jest to poprostu panika. Jej zachowanie jest takie glownie kiedy to ona jest w centrum zainteresowania. Kiedy ona sama chce cos Pani pokazac to nie ma problemu ale jak ktos pierwszy cos do niej powie czy nawet ja dotknie to sie denerwuje I wstydzi. Nie mam pojecia co mam robic .

Lek. Michał Lenard

Być może warto poszukać blisko swojego miejsca zamieszkania jakiegoś psychologa dziecięcego, który będzie mógł porozmawiać z córką i w miarę możliwości pomóc ośmielić dziecko. Pozdrawiam!

Pisze Pani, że córeczka długo przebywała w otoczeniu dla niej znajomym, także przedszkole jest na pewno dla niej dużą zmianą i stresem. Czasem od dojrzałości zależy to, czy dziecko radzi sobie w warunkach przedszkolnych, czasem od temperamentu, czasem od tego w jak sposób nawiązana została więź z rodzicem, czy w jaki sposób przebiegał trening umiejętności społecznych. Trudno odpowiedzieć jednoznacznie, dlatego warto udać się do specjalisty i dobrać odpowiednie interwencje dla Waszej sytuacji. Pozdrawiam! jkj