Jak radzić sobie z wydzieliną z nosa?

Mam problem z nosem a dokladniej caly czas robia mi sie kozy w nosie roznego rodzaju, sa albo suche, zaschniete nawet z boku przy dziurkach w nosie, gdzie ciezko je wyczyscic, albo sa ta biale gluty sa one czesto bardzo duze i czasami sa bardzo gleboko w nosie (przepraszam za bezposredniosc )..czasami je tez widac po bokach dziurek co jest nieestetyczne. Nie wiem juz jak mam sobie z tym poradzic bo co wyczyszcze nos to po paru godzinach lub na drugi dzien w nosie znow cos sie dzieje, .. :/ co moze byc tego przyczyna ? Mysle, ze nie mialam tak zawsze, mam tak kilka lat, moze z 4 -5

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wydzielina z nosa, o której Pani pisze, to śluz produkowany przez tkankę nabłonkową – jego ilość zależna jest od wielu czynników. Należą do nich naturalne predyspozycje organizmu, ale też odporność, podatność na infekcje czy alergie. Ten śluz jest potrzebny organizmowi, bo stanowi barierę i zarazem filtr, który chroni płuca przed zanieczyszczeniami, które wdychamy (w tym np. kurzem).

Natomiast nadmiar wydzieliny, tworzącej wyschnięte strupy, o których Pani wspomina, może mieć związek z zanadto wysuszoną śluzówką dróg oddechowych – to właśnie wtedy powstają suche strupy, powodujące dyskomfort. Również tzw. syndrom suchego nosa, spowodowany np. podrażnieniem mechanicznym czy oparami chemikaliów, może dawać objawy, które Pani opisuje.

Zachęcam do zapoznania się z naszymi artykułami: https://portal.abczdrowie.pl/niezyt-nosa oraz https://portal.abczdrowie.pl/jak-udroznic-nos.

Proszę spróbować zadbać o odpowiednie nawilżenie wnętrz, w których Pani przebywa – na rynku jest cała gama nawilżaczy powietrza. Dodatkowo warto upewnić się co do braku alergii, a także sprawdzić, czy budowa górnych dróg oddechowych jest fizjologiczna – w tym celu warto zwrócić się po pomoc do laryngologa.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jaki-wplyw-ma-higiena-nosa-na-odpornosc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.