Jak radzić sobie z zazdrością u dziecka?

Moj 1,5 roczny syn jest bardzo zazdrosny o swoja starsza siostre .Corka ma 17 lat i widze ,ze jest jej bardzo przykro z tego powodu. Gdy tylko corka sie do nas albo do niego zbliza maly wpada w histerie . Nie chce sie z nia bawic .Placze ,odpycha ja i od razu biegnie do mnie na rece i wtedy sie ironicznie smieje do siostry. Nie wiem jak sobie poradzic z ta sytuacja . Wczesniej tak nie bylo .Nie wiem skad to sie wzielo .

Witam, każde dziecko pragnie miłości mamy, małe dzieci w szczególności wyraźnie manifestują tą potrzebę. W tym wieku stają się egocentryczne i niecierpliwe. Mogą być zazdrosne o rodzeństwo, męża. Bywają wtedy bardzo zaborcze, domagają się uwagi, jednak warto tłumaczyć że poza nimi są w rodzinie inne osoby równie ważne dla Pani, że kocha Pani obie córki tak samo. Obu okazywać tak samo swoje uczucie. Starszej córce może Pani poświęcać czas, planując wspólne wyjścia, wspólne aktywności które do tej pory sprawiały wam przyjemność. Wytłumaczyć że w tym wieku dziecko manifestuje w ten sposób swoje przywiązanie, może wrócić wspomnieniami do przeszłości, czy zachowywała się podobnie? Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Pani,

Myślę, ze jest to zachowanie Pani Synka przejściowe i wkrótce powinno minąć.
Synek rywalizuje o uwagę i względy ze starszą siostrą i w ten sposób testuje swoje granice i możliwości.

Zachęcam do spokojnego zachowania Pani i Córki, kiedy dochodzi do takiego zachowania.
Proszę przytulać również Córkę, kiedy Synek jest na pani rękach.

Życzę Pani tylko dobrych relacji miedzy Dziećmi,
Irena Mielnik-Madej