Jak radzić sobie ze skrajnościami?

Jestem po zakończonej psychoterapii. Mój psycholog uznał, że spełniłem założenia terapii. Dzięki świadomości siebie, doszedłem do tego, że mam 2 skrajności: Nie odpowiadam od razu ludziom jeśli coś mnie się nie podoba, w obawie przed zranieniem, a z 2 strony- w obawie przed krytyką. Jest to niewątpliwie sprawa przeszłych doświadczeń... Można jakoś w sobie to wyrabiać, by móc w umiejętny sposób odpowiadać? Dziękuję za sugestie... Pozdrawiam całą załogę.

Witam Pana
Nie napisał Pan jakie były założenia terapii.
Jeżeli Pan podjął terapię tylko po to, żeby zyskać wiedzę,
dlaczego Pan to robi – to założenia terapii zostały spełnione.
Jeżeli Pan podjął terapię by zdobyć umiejętność
budowania zdrowych relacji z ludźmi, to założenia
terapii nie zostały spełnione.
To tak, jakby Pan wezwał hydraulika, żeby naprawił
cieknący kran, a on by pomógł Panu tylko stwierdzić,
że kran cieknie gdyż uszczelka jest zniszczona
i bateria też jest zepsuta, ale nic z tym nie zrobił.
Zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii u terapeuty,
który nie tylko zdiagnozuje problem, ale również
dotrze do jego przyczyny i na tej podstawie
opracuje sposób jego rozwiązania.
Odpowiadając na Pana pytanie: „czy można jakoś
w sobie to wyrabiać?” – Można, a nawet trzeba,
ale najpierw trzeba m.in. podnieść samoocenę.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam serdecznie, wygląda na to, że Pan jeszcze nie zakończył terapii, jak najbardziej można i trzeba nauczyć się zachowań oczekiwanych przez Pana, proszę szukać terapeutów z nurtu Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach lub Terapii Behawioralno- Poznawczej, z certyfikatem, powinni pomóc, życzę Panu tego bardzo i Pozdrawiam :-)

Witam, doszedł Pan do pewnych wniosków w trakcie terapii. Pana doświadczenia z przeszłości powodują że ma Pan trudności w komunikacji z ludźmi w obawie przed zranieniem lub krytyką. Na pewno może Pan pracować dalej nad zmianą, ustalając nowe cele, aby zastanowić się nad tym jak nauczyć się ufać na nowo, nie postrzegać ich jedynie poprzez doświadczenia z przeszłości, nie postrzegać świata jako zagrażającego.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl