Jak radzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby?

Dzień dobry. Zmagam się ostatnio z problemem. Otóż niedawno zmarła mi babcia z którą byłam związana. Przez tydzień, o dziwo, wysypialam się, byłam wypoczeta. Natomiast ostatnio budzę się między 2-3 w nocy (co 2-3 dni), niezależnie od tego o której się kładę spać. Budzę się z lękiem, jakbym się czegoś bała ; jestem przy tym od razu rozbudzona. Lękowi towarzyszy przeświadczenie że coś jest nie tak z moim pokojem, jakby ktoś był ze mną, ktoś mi nieznany. Spokój przynosi mi modlitwa za babcie.

Witam,

śmierć bliskiej osoby, w przypadku, kiedy relacje są pozytywne wnosi ogromne spustoszenie, w życie osoby pozostającej w żałobie. Pojawiają się różne pytania bez odpowiedzi, nastroje i emocje zmieniają się szybko; lek, rozpacz, zal, poczucie winy i myśli z tym związane, które jeszcze bardziej nakręcają emocje. Jedno jest pewne, że osoba, która odchodzi, która jest nam bliska, nie chce nas straszyć, czy wywierać presji swoją nieobecnością, wręcz przeciwnie. Żałoba jest doświadczeniem bolesnym, jednak jest to czas pamięci o zmarłym i ważny okres, który trzeba przeżyć, żeby móc normalnie funkcjonować.

Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry. Strata bliskiej osoby zwykle działa na nas, poza smutkiem, żalem, przygnębieniem, w taki sposób, że wpływa na podniesienie poziomu lęku. Czasem trudno nam skojarzyć ten stan bezpośrednio z wydarzeniami i procesem żałoby, ale najczęściej jest to ściśle powiązane. Opisane przez Panią objawy wskazują, że poziom lęku jest na tyle wysoki, że utrudnia Pani normalne funkcjonowanie. Zachęcam Panią do skorzystania z pomocy psychologicznej. Pozdrawiam.

http://progress.warszawa.pl/

Witam, żałoba to proces, który każdy z nas może przeżywać inaczej. Proszę się zastanowić z czym Pani obawy, lęk może być związany. Pojawiają się trudne uczucia związane ze śmiercią, odejściem bliskiej osoby. Jeżeli modlitwa Pani pomaga, uspokaja i zmniejsza poczucie lęku to proszę się modlić. Proszę się zastanowić co mogłoby jeszcze Pani pomóc. Warto porozmawiać o stracie z bliskimi, rodziną, wspominać osobę zmarłą aby móc się z nią pożegnać i zaakceptować jej odejście. Może Pani również skorzystać z konsultacji z psychologiem. Przesyłam link do strony:
http://naglesami.org.pl/kilka-s%C5%82ow-o-zalobie.html
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Witam serdecznie,

Śmierć bliskiej osoby to niezwykle stresujące i bolesne wydarzenie. Radzenie sobie z nim często przebiega bardzo intensywnie pod względem ilości doświadczanych emocji i trudności w codziennym funkcjonowaniu. Zmaga się Pani z poradzeniem sobie z tymi problemami z podwójnym obciążeniem, ponieważ babcia była Pani bardzo bliska.
Pojawiający się lęk i kłopoty ze snem są niepokojące i wymagają przepracowania na terapii. Najpierw zalecałabym konsultację z psychiatrą, w celu otrzymania (być może) potrzebnych leków, a następnie przystąpienie jak najszybciej do procesu psychoterapii, by poradzić sobie z tym, co obecnie Pani odczuwa, przechodząc przez proces żałoby.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA