Jak radzić sobie ze sporami w związku?

Witam, mam pewien problem, tylko nie wiem czy on dotyczy bardziej mnie czy mojego partnera. Jest on o 10 lat starszy, mial juz zone, dzieci ( z zona sie rozwiodl a dzieci nie byly jego. ) Jest strasznie zamkniety w sobie i nie jest typem gawedziarza. Ja natomiast pochodze z rozbitej rodziny i niestety przejelam role ojca. Oboje jestesmy bardzo uparci, ja nie daje sie zdominowac, wrecz konkuruje z nim o wladze. W przekonaniu,ze o to toczy sie ten spor. On natomiast nie chce ustepowac, bo w poprzednim zwiazku to dzialalo w odwrotna strone, jego zona uwazala go ''miekkiego''. Ciezko jest mi pogodzic sie z tym, ze on ma w wiekszosci przypadkow racje, i ciezko mi jest mu ustapic, bo mam wrazenie, ze robie sie od niego w pelni zalezna i , ze trace przez to na wartosci. Nie wiem co mam robic, kocham go ale z tych klotni nie wynika nic dobrego, zadne z nas sie na nich nie uczy. Mam wrazenie, ze balansujemy po cienkiej linie... Na terapie nie zgodzi sie na pewno.

Witam
W opisanym przypadku rozwiązaniem jest podjęcie terapii, aby ustalić granice w relacji, znaleźć właściwą równowagę, nauczyć się komunikacji i wyrzec się prób kontrolowania drugiej strony. Jeśli partner nie wyraża zgody na terapię , to możliwa jest też mediacja. Jeśli druga strona nie wyraża zgody na włączenie terapeuty bądź mediatora ,konflikt nie ustąpi i jedynie będzie zmieniał oblicze...bo jest wynikiem różnych nieprzepracowanych traum z przeszłości...
Pozdrawiam
Anna Szyda