Jak radzić sobie ze wstrętem do pocałunku?

Mam pytanie do psychologa lub seksuologa. Mam taki problem, że nie mogę zbudować relacji z mężczyzną, ponieważ mam wstręt do pocałunku (tylko pocałunku, nie mam go do pieszczot, czy nawet gdy myślę o seksie), obrzydza mnie często zapach z ust czy ślina obcej osoby, i często mężczyzna, któremu się podobam, z powodu zapachu mnie odrzuca, a podobają mi się mężczyźni, dla których ja jestem aseksualna. Co ja mogę z tym zrobić? Chodzi mi głównie o ten aspekt wstrętu do całowania. Już jako dziecko gdy poczułam czyjąś ślinę miałam mdłości. To się jakoś nazywa, takie zaburzenie?

Warto spotkać się bezpośrednio z psychologiem i podjąć psychoterapię. Jest to najlepsza metoda poradzenia sobie z fobiami czy lękami, która pozwala się przyjrzeć także ich źródłom. Najczęściej wynikają one z wcześniejszych negatywnych doświadczeń czy skojarzeń, które wzmacniane były przez okres wielu miesięcy czy lat unikania konfrontacji czy wycofywania się. Przyjrzenie się zarówno głębszym źródłom lęku, jak i podjęcie pracy nad sobą rożnymi metodami radzenia sobie z lękiem daje szanse na skuteczne poradzenie sobie z nim. Warto jednak pamiętać, że często długo utrzymujący się lęk czy fobia, może wymagać więcej motywacji, zaangażowania w procesie pracy nad sobą. Zachęcam zatem do podjęcia konsultacji z psychologiem. Można to zrobić także w ramach ubezpieczenia NFZ- potrzebne jednak wówczas będzie skierowanie na psychoterapię wystawione przez lekarza psychiatrę lub lekarza rodzinnego. Do lekarza psychiatry można umówić się bez skierowania. Warto poszukać w swojej okolicy Poradni Zdrowia Psychicznego lub NZOZu posiadającego kontrakt z NFZ.