Jak reagować, kiedy roczne dziecko gryzie ze zdenerwowania?

Moja wnusia (1 rok i 10 mieś )jak się zdenerwuje to gryzie.Córka tłumaczyła dziecko ze to boli,następnym razem tez małą ugryzła jak i to nie pomogło dała jej po pupie i to nie pomaga,ćórka juz nie wie jak reagować.Mała jest bardzo ruchliwym dzieckiem w ciągu dnia przesypia po 10-15 min.,

Gryzienie dziecka i dawanie mu klapsów to ślepa uliczka - trudno nauczyć dziecko, by nie krzywdziło innych, kiedy my właśnie to robimy. Jedyny sposób to cierpliwe i spokojne powtarzanie, że nie wolno, że to boli, powstrzymywanie i zapobieganie ugryzieniom. Niestety, czasem potrzeba bardzo bardzo wielu powtórzeń...
Jeżeli trudnych (choć naturalnych w tym wieku) zachowań jest więcej, warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym. Pomoże rodzicom odnaleźć najskuteczniejsze sposoby radzenia sobie z wyzwaniami wychowawczymi.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

Szanowna Pani,

nie można uczyć dziecka, że agresja jest czymś nagannym, stosując do tego...agresję. A bicie nie różni się zbytnio od gryzienia: jedno i drugie ma boleć fizycznie.

Dziecko uczy się behawioralnie czyli zapamiętuje, co nastąpi w wyniku pewnego postępowania. Często wymaga to wielokrotnego powtórzenia, zanim się utrwali. Warto pomyśleć nad powtarzalną, stałą reakcją na ugryzienie, którą dziecko odczuje jako nieprzyjemną konsekwencję, ale nie będącą karą fizyczną. Może być to między innymi odizolowanie od towarzystwa w sąsiednim pokoju na krótki czas. Trzeba niestety być zawsze konsekwentnym w tym działaniu, inaczej dziecko zapamięta, że np. głośno protestując w którymś momencie wymogło nie udzielenia kary. Wtedy będzie protestować aż do tego samego skutku :)

Warto też zastanowić się nie tylko nad efektem ugryzienia i konsekwencjami, ale też nad podłożem. Co sprawia, że dziecko gryzie? Czy nie jest nauczone, że strach, lęk czy gniew powinno się rozładowywać fizycznie (gryzienie, bicie, plucie itp) na innych osobach? Czy ma styczność z takimi zachowaniami w swoim otoczeniu?

W przypadku dalszych problemów można zasięgnąć rady u psychologa dziecięcego.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org