Kobieta , 31 lat Witam.moj partner ma czasem wybuchy złości które są nieadekwatne do sytuacji. Np mowie mu ze nie przestrzega przepisów ruchu drogowego i dlatego boje się z nim jeździć. On odp.nie masz prawa jazdy to zamknij się i siedź cicho! Do dupy byłaś skoro nie zdalas!to wróć do byłego. Kur** ciągle ci coś nie pasuje do chu** itd.Krzyczy przy dzieciach.to jedna z sytuacji. Ja nie jestem winna a on w złość taka wpada ze głowa mała. Równa mnie słownie z ziemią. Jak powinnam reagować?
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Dzień Dobry Pani,

To, co stosuje Pani partner, jest przemocą werbalną.

Dodatkowo uczestniczą w niej dzieci jako świadkowie, co ma destrukcyjny wpływ na kształtowanie ich osobowości.

Zacznę od tego, że nikt nie ma prawa traktować Panią w sposób agresywny i przedmiotowy.

Relacja między Państwem została utrwalona i działa na zasadzie nawykowej.

A jak może sobie Pani poradzić?
Zareagować
Zmienić nawyk.

Czyli, zareagować w danej chwili, kiedy partner wyraża się w sposób agresywny, żeby nie zwracał się do Pani w ten sposób- trzeba wyrazić ten komunikat w sposób spokojny, lecz stanowczy, utrzymując z partnerem kontakt wzrokowy.

Jeśli byłaby dla Pani trudność, to wskazana byłaby praca z psychologiem, żeby mogła Pani przekształcić swoje nawyki, w pomocne dla Pani.

W zadbaniu o samą siebie i o dzieci, powinna Pani zgłosić się po pomoc do Poradni zdrowia psychicznego, skierowanie otrzyma Pani od lekarza pierwszego kontaktu w ramach NFZ-tu.

Życzę Pani zadbania o siebie i dzieci,
Irena Mielnik-Madej

Mgr Sylwia Ciężka 43
Mgr Sylwia Ciężka Psycholog, Wrocław 43 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Agresja słowna ze strony partnera, którą Pani podała jako przykład, nie powinna mieć miejsca w ogóle, a zwłaszcza przy dzieciach.
Warto każdorazowo po takim "incydencie" poprosić partnera o rozmowę w cztery oczy, podczas której wyjaśni Pani na spokojnie jak się Pani czuła, gdy bluzgał przy dzieciach i podnosił na Panią głos. Możecie się Państwo umówić tak, że omawiacie trudne sytuacje na osobności, nie przy dzieciach oraz bez podnoszenia głosu. Każdy ma prawo do wypowiedzenia swojego zdania na jakiś temat bez ubliżania drugiej stronie.
Być może partner nie zdaje sobie sprawy dlaczego tak się złości, kiedy zwraca mu Pani uwagę i że wybuchy złości bardzo Panią ranią. Szczera rozmowa z nim być może skłoni go do refleksji w tym temacie. Możecie Państwo również zgłosić się do psychologa po wsparcie.
Wszystkiego dobrego!

Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam Panią. Po przeczytaniu Pani postu nie mam wątpliwości, że Pani mąż stosuje przemoc. Niestety jest to problem, który narasta i może w nieokreślonej przyszłości nie ograniczać się do przemocy psychicznej, ale mogą pojawić się inne rodzaje. Takie zachowania poza innymi konsekwencjami naruszają poczucie bezpieczeństwa zarówno Pani jak i Państwa dzieci. Dlatego moim zdaniem jak najszybciej powinna się Pani skontaktować z instytucją, która może Pani pomóc. Proszę skorzystać z poniższego adresu:
Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Mikołowska 13a
40-061 Katowice
Telefon:
(0-32) 251-15-99
(0-32) 257-14-82
Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Agresja – Filip ma 5 lat. Kilka miesięcy temu zdiagnozowano u niego ADHD. Chłopiec zawsze był wyjątkowo aktywny. Ciągle się wiercił, nie mógł usiedzieć na miejscu, stale dotykał innych osób i przedmiotów. Bardzo często wspinał się na meble, co nieraz skończyło się upadkiem i różnymi urazami.
  • PsychologiaPsychologia jest dziedziną, która od lat wzbudza ogromną ciekawość. Obok chorób ciała dużym zainteresowaniem cieszą się bowiem choroby psychiczne. Zaburzenia tego typu są znacznie bardziej powszechne, niż zwykło się uważać.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Artykuły na ten temat
Relacje z partnerem

Jak znaleźć więcej czasu dla swojego partnera?

Jak znaleźć więcej czasu dla swojego partnera?

Odtwórzcie pierwszą randkę Rutyna i codzienne obowiązki sprawiają, że coś, co kiedyś wydawało się niezwykle cenne, z biegiem czasu zaczyna być odbierane jako powszednie i zwykłe. Postarajcie się odświeżyć waszą relację, przypominając sobie, jak to wyglądało,...

Relacje z partnerem

10 małych rzeczy, które was do siebie zbliżą

10 małych rzeczy, które was do siebie zbliżą

Przysięgałaś „na dobre i na złe, w zdrowiu i w chorobie, w bogactwie i biedzie", a teraz czujesz, że jedyne, co was łączy, to przywiązanie, rutyna, ewentualnie przyjaźń. To, że w czasie podróży poślubnej wasza miłość sięgnęła zenitu, nie oznacza, że na...

Relacje z partnerem

Jak przestać być zazdrosnym o partnera?

Jak przestać być zazdrosnym o partnera?

Któż z nas nie doświadczył nigdy uczucia zazdrości o partnera? Zdrowa zazdrość, czyli taka, która nie występuje w towarzystwie awantur i wyrzutów, może podkręcić temperaturę w związku. Z drugiej jednak strony notoryczne pretensje w stosunku do partnera...

Psychologia

Relacje z partnerem

Związki międzyludzkie to nie tylko narzeczeństwo, zaloty czy małżeństwo. Często prawdziwa miłość rozpoczyna się od koleżeństwa czy przyjaźni. Relacje partnerów przed ślubem często dotyczą snucia planów na przyszłość. Narzeczeni patrzą na siebie przez...

Randki

Kłótnia - przyczyny, zasady, rozwiązywanie problemów

Kłótnia to nieuniknione doświadczenie. Nawet najlepszym parom zdarzają się konflikty. Powodów kłótni może być tysiące: niewyrzucone śmieci, niezapłacone rachunki, brak zrozumienia czy poczucie skrzywdzenia. Kłótnia to nie koniec świata, co więcej - jest...

Relacje z partnerem

Nigdy nie mów tego swojemu mężczyźnie przez SMS!

Nigdy nie mów tego swojemu mężczyźnie przez SMS!

Znaczna część naszej komunikacji odbywa się obecnie za pomocą wiadomości tekstowych wysyłanych z telefonów komórkowych. To bardzo wygodne, szczególnie w sytuacji, gdy ukochana osoba znajduje się w odległym miejscu. Ponadto SMS można odebrać wszędzie -...

Toksyczny związek - przyczyny, czynniki ryzyka, zerwanie

Przemoc psychiczna w małżeństwie

Przemoc psychiczna w małżeństwie

Przemoc psychiczna w małżeństwie najczęściej dotyczy kobiet. Przemoc psychiczna jest najpowszechniejszą formą przemocy, jaka występuje w rodzinie. Często osoby, wobec których jest ona stosowana, nie uważają się za ofiary. Jak zatem można im pomóc? Warto...