Jak reagować na krytykę innych kobiet?

Jak reagowąć/ zachować się gdy inne kobiety znajome i te z rodziny, uważające się w moim odczuciu za najładniejsze, najmodniejsze krytykują słowem lub swoim zachowaniem mój wygląd ( styl ubioru, fryzurę) i mówia jak powinnam wyglądać? każdy ma prawo mieć swój styl i nie każdemu mój musi się przeciez podobać nie reagować na to w ogóle? nie chcę byc niekulturalna , jestem wrażliwą osobą, ale na pewno nie chcę zmieniać swojego stylu bo komuś się nie podoba jak się zachowywać? Dziękuję za odp

Witam,

przekonania i opinie na własny temat w oparciu o doświadczenia życiowe kształtują samoocenę. Szczególnie negatywne komunikaty i doświadczenia w procesie rozwoju są istotą niskiego poczucia własnej wartości. Spróbuj zastanowić się jaką wartość sobie przypisujesz, zastanów się, jak ta opinia wpływa na twoje myśli i uczucia, w związku z tym, jakie działania podejmujesz: 1)Czy doceniasz siebie? 2)Czy lubisz siebie? 3)Czy akceptujesz swoje zachowanie? 4)Jaka jest twoja skuteczność? 5)Czy masz poczucie własnej godności? 6)Jak widzisz siebie? Negatywne przekonania na własny temat - wysoki samokrytycyzm jest wskaźnikiem, który pokazuje, że skupiasz się na własnych słabościach, wadach i jednocześnie nie doceniasz swoich zalet. Emocje, które są synchronizowane z negatywnymi myślami to; smutek, lęk, frustracja, złość, poczucie winy i wstydu. Myśli i emocje mają wpływ na nasze zachowanie - obserwuje się to w różnych sytuacjach; trudność w asertywnym wyrażaniu potrzeb, niezdecydowanie w realizacji planów życiowych. Pojawiają się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy. Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy.

Pozdrawiam serdecznie

Witam, każdy ma prawo do własnych wyborów, jeżeli nie chce Pani uwag na swój temat, rad jak ma się Pani ubierać, warto porozmawiać o tym z osobami które próbują Pani narzucić swój styl. Napisała Pani że jest osobą wrażliwą, nie chce być niekulturalna. Jeżeli to Panią w jakikolwiek sposób razi lub rani można to zakomunikować w kulturalny sposób i postawić granice. Proszę się zastanowić w jaki sposób to przekazać, w jaki np. Pani nie poczuła by się urażona, gdyby miała coś takiego usłyszeć. Może Pani również skorzystać z rozmowy z psychologiem, jeżeli chciałaby Pani o tym z kimś porozmawiać.
Pozdrawiam serdecznie