Jak reagować na negatywny stres i radzić sobie z krytyką?

Jak reagować na stres? Chodzi mi tu o tzw. stres negatywny. Jakie myślenie budować? Ja się bardzo stresuję wobec krytyki. Jak sobie z nią radzić? Chciałabym się uodpornić na stres w pracy! Lękam się własnych zachowań kompulsywnych - kręcenie loczków. Boję się, że jak to wyjdzie na jaw, zwolnią mnie z pracy. Dlatego jej nie podejmuję! Do niej mogę wrócić tylko wtedy, kiedy sama ze sobą poczuję się dobrze sama ze sobą!

Dzień dobry!

Temat radzenia sobie ze stresem jest często poruszanym np. w książkach poradnikowych czy artykułach internetowych - także na portalu abcZdrowie. Zachęcam do lektury, bardzo możliwe, że znajdzie tam Pani pomocne rady.

Wspomina Pani jednak o stresie, nie tylko jako o powszechnym problemie, ale przede wszystkim jego dużej roli w swojej indywidualnej historii. Wobec tak konkretnych sytuacji, jak zachowania kompulsywne, trudności z podjęciem lub utrzymaniem pracy, lęki, niska samoocena - konieczny jest osobisty kontakt z psychologiem, dłuższa osobista rozmowa, zebranie większej ilości informacji i przeprowadzenie badań diagnostycznych oraz rozważenie podjęcia psychoterapii. Udzielenie pełnowartościowej pomocy w takiej sytuacji przekracza możliwości kontaktu internetowego czy skróconej porady.

Może Pani zgłosić się np. do Poradni Zdrowia Psychicznego w swoim mieście.

Pozdrawiam!

Wydaje mi się że w Pani przypadku problem nie dotyczy jedynie stresu jako takiego. Pani opis wskazuje na trochę głębsze problemy o podłożu lękowym. Bowiem nie tylko stresuje się pani, czyli odczuwa napięcie, lecz również odczuwa lęk który powoduje zachowanie ucieczkowe. W związku z tym polecam udać się na konsultację psychologiczną podczas której opowie pani bardziej szczegółowo o trudnościach, a specjalista będzie mógł najlepiej do pani dobrać metody zaradcze. Pozdrawiam