Jak rozmawiać z apodyktyczną matką?

Moja matka ma 85 lat,w pełni sprawna ale zatruwa mi zycie .ciągle sie miesza w moje zycie,poczuca,krytykuje.Ciagle daje do zrozumienia,ze mieszkam w jej mieszkaniu,kt órego jestem włascicielem w 1/4.krytykuje wnuka,która jak nie spełni jej polecen to ma sie wynosic z jej mieszkania.Jej zadanie jest najwazniejsz i wszyscy maja sie podporzadkowac.Mieszka sama w domu za Krakowem.Dzwoni juz o 7 rano,i zaczyna od otyłosci,długosci spania,o której powinno sie isc do koscioła.mam dość .

Witam,

Z tego co Pani napisała wynika, że Pani mama w bardzo dużym stopniu narusza Pani granice, co wywołuje w Pani wysoki poziom złości, być może również bezsilności. Polecam Pani książkę "Toksyczni rodzice" S. Forward, w celu analizy tego jak zachowanie i sposób traktowania Panią przez Pani mamę wpłyną na Pani funkcjonowanie. Warto również rozważyć podjęcie psychoterapii.

Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Korotko
www.bezproblemowo.pl

Witam, Pani mama wciąż miesza się w Pani życie, krytykuje. Uważa że ma najwięcej do powiedzenia, wszyscy mają się jej podporządkować. Proszę zastanowić się nad relacją z matką. Ta sytuacja trwa od dłuższego czasu, nic nie wskazuje na to że może się zmienić z jej strony, to starsza osoba. Warto zastanowić się nad postawieniem granic. Na co Pani chce matce pozwolić, a jakie jej zachowanie jest nieakceptowalne i porozmawiać z nią o tym. Jasno sprecyzować oczekiwania w stosunku do zasad Państwa relacji. Jest Pani dorosłą osobą, która ma prawo podejmować samodzielne decyzje. Może Pani skorzystać z konsultacji z psychologiem, aby bardziej szczegółowo omówić Pani sytuacje i możliwości rozwiązania. Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią
Pani mama nie szanuje Pani i źle traktuje Panią
i swojego wnuka, ponieważ jej Pani na to pozwala.
Matki Pani nie zmieni, ale może Pani popracować
nad swoimi problemami, których źródła należy szukać
w dzieciństwie.
Jeżeli faktycznie ma Pani tego dość,
to zachęcam do podjęcia psychoterapii, dzięki
której wzmocni Pani poczucie własnej wartości,
nauczy się Pani stawiania granic i przejmie Pani
kontrolę nad własnym życiem.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl